Anna Krutová má za sebou praxi v rádiu i televizi, pracovala jako redaktorka, reportérka i režisérka. Její život však nabral před více než deseti lety poněkud jiný směr. Začaly ji zajímat rostliny a aromaterapie… Původně koníček, nyní profese, jíž se nyní věnuje opravdu intenzivně – kromě aromaterapeutické praxe a dalšího vlastního vzdělávání pořádá workshopy, semináře a dokonce festival.

Co vás ze světa médií svedlo k vůním?

Každý asi tuší, že mediální prostředí je značně stresové. Dodnes si pamatuji, jak nás vyučující na FSS v úvodu do zpravodajství varoval, jak nebezpečné může být mediální prostředí – zejména z přemíry stresu – pro naše zdraví… a zvlášť u žen. Bylo mi devatenáct a smála jsem se tomu. Nakonec jsem vydržela ve zpravodajství asi deset let a pak jsem začala dělat režii, což bylo sice příjemnější, ale také dost náročné. Máte na starosti štáb, točíte od rána do večera a hlavně v létě, kdy je hezky, nic pravidelného. Také musíte řešit hádky ve štábu a spoustu organizačních věcí, takže je to z velké části i manažerská práce. Začala jsem na sobě pociťovat stres, špatně jsem spala… Od roku 2008 jsem absolvovala kurzy osobního rozvoje a v roce 2013 jsem nastoupila do Institutu aromaterapie. V danou chvíli jsem se chtěla naučit něco s bylinami, abych uměla ošetřit sebe a rodinu. A najednou mi začalo vše dávat smysl – že se vše dá propojit.. a vedle sebe a blízkých jsem začala pomalu pečovat i o ostatní, začala jsem s masážemi, narodila se mi dcera… Po porodu jsem už zůstala u aromaterapie. Sice jsem si trošku myslela, že zase začnu i točit, ale asi nenastal tvůrčí přetlak (smích). Kromě novinařiny jsem se dřív věnovala i kultuře a organizovala nebo pořádala různé festivaly, proto jsem se také rozhodla uspořádat bylinkový festival Aromaterapie & Bylinky – letos se uskuteční už šestý ročník. Tím mi přibylo i organizační práce a cítila jsem se dostatečně vytížená.  Zjistila jsem, že pro mě jako pro mámu je to tak lepší – a lépe se v tom cítím.

Co si vůbec pod pojmem aromaterapie má člověk představit?

Aromaterapie se ve světě využívá i v klinickém prostředí a běžně se praktikuje v nemocnicích v Rakousku, Německu nebo ve Švýcarsku. Má široké využití i v péči o tělo, protože jde o produkty z rostlin, extrakty, kterými můžete řešit trávicí problémy, ekzémy, bolesti kloubů i dráždivý kašel.

Já se snažím aromaterapii zpopularizovat jako obor, aby se lidé naučili používat aromaterapii doma. K tomu také vedu klienty při svých individuálních terapiích. Protože mne oslovuje především psychika, jsem nyní ve výcviku v biodynamické bodypsychoterapii, což je psychoterapie zaměřená na tělo. Je to v současné době velký trend, protože se ukazuje, že spoustu věcí si tělo pamatuje. Sice si nevybavíte třeba konkrétní historku, ale tělo umí zareagovat. Hodně věcí se dá řešit právě přes tělo a dotek, což se s aromaterapií krásně snoubí. Vůně jsou, pokud jde o psychiku, velmi silný nástroj. Když si pocit uvolnění spojíte s vůní, rychleji pak díky vůni, ke které čicháte, uvolnění dosáhnete. Je zajímavé, že stresové reakce i reakce na vůně řídí limbické centrum v mozku.

Jak tedy aromaterapii „užívat“?

Pokaždé, když přijde klient, vytváříme individuální směs. Když masíruji, jde o směs éterických olejů v oleji. Nicméně cest je několik – můžete čichat k inhalační tyčince – tak lze využít vůně, která působí pozitivně na vaši sliznici při rýmě, anebo i vůně, která ve vás vyvolá uklidnění a uvolnění. Stejný účinek má i inhalace z aromalampy nebo difuzéru, z odličovacího tamponu či keramické destičky. I řidiči mohou mít svou směs v autě a místo povzbuzujícího nápoje si čichnout ke stimulující vůni. Nejde jen o vjem vůně, ale o skutečnost, že její molekuly jdou do vašeho těla – do plic, do krevního oběhu a do lymfy. Dnes lze i změřit, např. ze slin, že vám po použití vůně klesla hladina stresových hormonů. Vůně má léčivé i emoční účinky. Na tělo pak můžete vyrábět balzámy, tělové oleje nebo roll ony na míru. Tam využíváte, že směs proniká kůží a opět se dostává do krevního oběhu. U aromaterapeutické masáže se snažíte vpravit do člověka co nejvíce éterické látky. Když budu chtít, aby byla masáž zklidňující, použiji např. kadidlo, santal, levanduli nebo geranium, oleje, které mají zklidňující účinky. Připravit lze také aromaterapeutickou koupel, kterou už si pak klient užije doma.

Jak důležité je umět éterické oleje míchat a dávkovat?

Velice. Aromaterapie je skvělá, ale pracujete se silnými látkami, ač se to na první pohled nezdá. Když dáváte éterické oleje na kůži, tak je rozhodně musíte ředit. A jinak ředíte pro dospělého a jinak pro dítě. Proto jsem také založila i spolek Aromaterapie & Bylinky, aby se používání aromaterapie víc zpopularizovalo a získalo solidní kredit, aby ji lidé nepovažovali jen za nějakou ezoterickou záležitost. Neříkám, že je aromaterapie samospasná, ale při správném užívání a dávkování pomůže. Bylo by skvělé, kdyby se stala součástí medicíny. Když člověka zklidníte a zlepšíte kvalitu jeho života, zvýšíte tak účinek klasické léčby. Při nachlazení využíváte antiseptické prostředky, což jsou éterické oleje všechny. Nejběžněji seženete citrusy, jehličnany – ty jsou opravdu bezpečné, a často se používají eukalypty. Ale tady už opravdu potřebujete vědět, jak ho užívat. Pokud máte astma nebo bronchitidu, je lepší vybrat jemnější formu eukalyptů. Běžně je dostupný eukalypt globulus, který je skvělý, ale pro lidi s tímto onemocněním nebo pro děti je nevhodný. Stejně vynikající je tymián, ale pokud budu pečovat o citlivou osobu, zvolím jemnější verzi – tymián linalol. Je opravdu rozdíl, jestli pracuji s bylinkou a užívám ji v čaji, nebo jestli ji vydestiluji. Tím se mění chemické složení a základní látka je pak opravdu silná. Proto také se spolkem pořádáme kurzy online i naživo, abychom lidem vysvětlili, jak na to.

Aromaterapie je báječná věc na doma, protože jste v prostředí, ve kterém se běžně pohybujete a kde na vás mohou viry útočit. Pak je léčba o to rychlejší. Často i slýchám, že lidé, kteří používají aromaterapii doma, bývají méně nemocní, nemoc rychleji zvládnou nebo je méně pravděpodobné, že se nakazí.

Lze aromaterapií bojovat i proti alergiím, když obojí jsou vlastně byliny?

Máme velkou výhodu, že oleje vznikají destilací, kam se pyly, které bývají nejčastěji zdrojem alergií, nedostanou. Pokud má někdo alergii na heřmánek, éterický olej z heřmánku mu obvykle nevadí. Ale je samozřejmě třeba to vyzkoušet. Na kůži se olej testuje v loketní jamce. Když kůže reaguje a zarudne, není to dobré. Na jarní alergie bych doporučila užívat vnitřně olej, ovšem nikoliv éterický, ty bych vnitřně vůbec nedoporučovala, ale z černého kmínu, černuchy seté. Dá se koupit i v tobolkách. Existuje mezinárodní studie, do níž se zapojila i nemocnice v Ostravě, v níž je dokázáno, že jím lze alergickou rýmu zmírnit až o 70 procent. Je ale potřeba začít brzy – minimálně tři týdny, ideálně dva měsíce předtím, než se pyly v přírodě objeví. Na alergickou rýmu vám ale pomůže i eukalypt radiata – je protizánětlivý a zmírní otok sliznice, a díky tomu se vám bude lépe dýchat.

Dá se aromaterapie využít i místo chemických prostředků – třeba proti komárům, klíšťatům a podobně?

Ano, přírodní repelent je naprosto jednoduchá věc. Ideální je namočit hřebíček do lihu, čím silnější, tím lepší. Necháte odležet tak tři týdny, aby se uvolnilo co nejvíc silice z koření – a z éterických olejů můžete přidat levanduli nebo také hřebíček. Tento sprej působí i proti klíšťatům. Nevýhodou ovšem je, že barví, proto nedoporučuji rozprašovat ho na světlé oblečení. Jako přírodní repelent účinkuje i u psů, ale nesmí se používat na kočky. Proti komárům vytvoříte repelent také docela jednoduše – do rozprašovače si připravíte vodu jako základ a do ní nakapete éterické oleje – lemon grass čili citronovou trávu v kombinaci s levandulí a mátou peprnou, tu komáři nemají rádi. Před použitím je třeba vždy protřepat, protože oleje se samy nepromíchají. Můžete tím pošplíchat záclonu, já vážu na okno látkové stužky, lze použít i na sebe nebo na oblečení. V létě, při večerním posezení venku, stačí nakapat tyto oleje do misky s vodou – a máte klid. Funguje to bezvadně u nás i při cestách do zahraničí v exotických krajinách.

Jak pomáhá aromaterapie ženám? Vy sama se hodně soustředíte na maminky…

Diplomovou práci jsem psala o masážích břicha – lze tak ulevit např. od menstruačních bolestí, protože všechny vazy a svaly se dávají do původní pozice – a účinek můžete zesílit právě éterickými oleji, ale musíte znát konkrétní původ potíží. Běžně se používá růže, šalvěj muškátová, někdy proti křečím i majoránka. Je ale potřeba udělat olej opravdu na míru. Díky masážím se pak dá třeba i upravit cyklus, což vede ke snazšímu otěhotnění. S maminkami pracuji také v rámci předporodního kurzu v Latě, což je pobočka SVČ Lužánky, kde povídám o přírodní kosmetice a radím, jak na vyrážky a bolení bříška. Konkrétně se osobně zabývám alpha nursingem, což je citlivá poporodní péče o miminka – se zaměřením spíš na psychiku, aby u dítěte v raném dětství nedošlo k jakémukoliv narušení. Dnes už víme, že je lepší miminko opečovávat než ho kojit a budit podle nějakých tabulek. V prvních třech letech se utváří základ naší osobnosti a opravdu není jedno, jak k dítěti od jeho narození přistupujeme. To vše v citlivé poporodní péči řešíme. S miminkem je důležité zpomalit.

Co aromaterapie a muži?

Pracuji spíš se ženami. Muži, kteří ke mně chodí, řeší většinou stres. Také to nemají jednoduché, když se od nich v dnešním světě očekává především výkon – a ne všichni muži to dobře nesou.

Jak hledáte vůni pro konkrétního člověka?

Na prvním sezení hodně mluvíme, někdy děláme i hloubkovou analýzu, co si konkrétní klient zažil, jindy si zase „jen“ chce odpočinout a ani moc mluvit nechce… Každý to má jinak. Já se ptám, jak se lidé cítí – a vliv stresu se projevuje různě: někdo má trávicí potíže, někdo pociťuje tíhu na hrudi, někoho bolí hlava. To všechno jsou pro mne informace, se kterými pracuji. Bolest hlavy znamená převahu napětí a málo relaxace a odpočinku. Na bolest hlavy nabízím citrusy a máty, také růži, která je zchlazující…

Před člověka vždy vyložím vůně, neřeknu, co jsem mu dala, a čicháme naslepo. On si pak vybere. Vždy volím z toho, co člověku voní… Ve výsledku máme tři až pět éterických olejů, povíme si o nich a z nich pak vyrobíme produkt – inhalační tyčinku, roll on na míru, tělový nebo koupelový olej. Záleží na člověku, co bude v ten moment nejvíc používat. Ne každý se chce nechat namasírovat, tak volíme jiné varianty, ve kterých vůně zůstává kotvou.

Co pomáhá na žaludeční neurózy?

Opět bych zmínila máty. Máta peprná je hodně silná, proto bych volila raději mátu kadeřavou, a dobrý účinek na trávení má i pomeranč a všechna semínka – fenykl, koriandr, kardamom. A doporučila bych masáž břicha. Do olivového oleje – do cca 50 ml, pokud nejste těhotná, kojící či senior – použijete 30 kapek éterických olejů – např. 10 kapek máty, 20 kapek pomeranče. Natíráme po směru hodinových ručiček, jak vede tlusté střevo. Oleje jdou přímo na postižené místo – a vy nezatěžujete játra ani ledviny. Doplnit můžete pak zklidňujícím čajem – např. meduňkovým. Kopretina řimbaba zase pomáhá při migrénách. Ideální je zasáhnout vždy v počátcích bolesti.

Co problémy pohybového aparátu – funguje stejné složení olejů jako u masážních krémů?

Výborný základ je macerát z kostivalu, všem doporučuji taky třezalkový olej. Je potřeba použít třezalku tečkovanou, otrhat poupata před rozkvetením a naložit je do oleje. Olej je pak díky hypericinu úplně červený a říká se mu olej sv. Jána. Toto použijete jako základ. Z éterických olejů pak můžete přidat jehličnany, eukalypty, tea tree olej, máty… Eukalypt globulus krásně uvolňuje úpony šlach, máta peprná a hřebíček vypínají senzory bolesti, levandule uvolňuje. Vybrat si můžete podle toho, co vám voní. Dá se koupit i hotová směs. Tím, že ji do sebe vetřete, ulevíte bolesti. Je to také cesta, jak snížit užívání klasických léků. Je ale nutné, abyste si přečetli o kontraindikaci éterických olejů a vybrali pro vás ten, který je bezpečný.

Nežijeme zrovna v poklidné době. Máte tip na nějakou směs pro tyto dny – abychom se cítili silní, nápomocní a nepropadali chmurám a beznaději?

Naše situace může vyústit do dvou poloh, jedna z nich  je panická ataka a rozrušenost. Tady vůně mohou pomoci – když se rozhodnete čichat nějakou vůni, je důležité ji vnímat a dýchat. Tyto dvě věci za pár minut opravdu vyvolají zklidnění. Z vlastní zkušenosti doporučuji silné vůně – např. borovici, aby vjem byl silný a dostali jste esenci do těla. Na druhou stranu dnes opravdu prožíváme náročné období, po vlnách covidu čelíme válce, přicházíme o jistý druh a pocit bezpečí. Tady je opravdu důležitá práce se zdroji – každý z nás by se měl zamyslet, co mu dělá dobře a co ho stimuluje, a toho si dopřát dvakrát až třikrát tolik. Nepomůžeme nikomu, když se budeme snažit pomáhat a sami budeme v nepohodě, což kolem sebe bohužel teď i často vidím. Je potřeba si pohlídat vlastní kapacitu, se situací se vyrovnat a pak pomáhat. Jen v případě, kdy máme sami pocit stability, můžeme opravdu někoho podpořit, musíme mu dát jistotu, aby se o nás mohl opřít. Musíme vědět, že na to máme sílu. Každému zabírá něco jiného. Mně třeba pomáhá příroda. Když zajdu do lesa, cítím, že jsem se uklidnila. A pak si vůni namícháte na tento pocit – např. vůni, která ve vás vyvolá představu, že jdete lesem. A někdo si zase vybaví, jak leží na pláži. Pomůže jakákoliv vůně, která ve vás vzbudí pocit klidu. Můžeme se radovat a pomáhat podle svých možností – poslat pětistovku, pomoci třídit věci, nakoupit drogerii… Způsobů pomoci je hodně a ať si každý vybere, co mu vyhovuje. Pořád máme i svoje děti a svoje rodiny a i o ty se musíme starat. Vyhořelí nikomu nepomůžeme.

Co v nejbližších dnech a týdnech chystáte pro osvětu aromaterapie?  

Vypsali jsme cyklus čtyř přednášek podle ročních období, který začíná příští týden ve středu. Začínáme Jarní aromaterapií ve Studiu Allori v Žabovřeskách. Na 12. dubna plánuji prožitkový workshop s bodyterapií a zaměřením na psychiku a chystám také přednášku na téma základy aromaterapie. V květnu plánuji workshop se zaměřením na uvolnění a na červen chystám dvoudenní kurz Víkendová škola aromaterapie, v němž kompletně probereme, jak doma aromaterapii používat. Účastníci si spoustu věcí sami vyzkouší i vyrobí a hotové produkty odnesou domů. Se spolkem Aromaterapie & Bylinky pak chystáme cyklus přednášek Magie rostlin a kolo roku – Svátky vítání a průběhu jara, kde se  zaměříme na svátky a rituály spojené s rostlinami, a chystáme i workshop Vaření s divokými bylinami na začátku května. Dopoledne se bude sbírat a pak budeme vařit a jíst. Do léta ještě plánujeme Bylinné tinktury a Byliny pro ženy. A ještě v květnu nás čeká kurz s vynikajícím nizozemským aromaterapeutem Jonathanem Benavidem, jemuž bude předcházet ochutnávka jeho éterických olejů, které rozhodně doporučuju! Ke každému z olejů má pan Benavides ohromný příběh. A jelikož se letos soustředíme na paliativní péči, kurz, určený už odborné veřejnosti, se bude zaměřovat na úlevu od bolesti či doprovázení na poslední cestě.