Skoro 400 druhů zvířat, prostředí Mniší hory a prázdniny nabité událostmi pro malé i velké návštěvníky, nejen tím láká ročně Zoo Brno statisíce turistů. Novinky připravované na toto léto v rozhovoru představila její tisková mluvčí Monika Brindzáková.

V čem byste řekla, že je brněnská zoo unikátní?

Bude to znít zvláštně, ale svým prostředím. Lesopark nabízí krásné prostředí pro naše zvířata, najdete zde mnoho zákoutí a unikátních míst. I když kopcovitá Mniší hora je zároveň pro mnoho návštěvníků vnímána spíše jak handicap, my bychom z toho postupně rádi udělali přednost. V plánu je lanovka, která by vozila návštěvníky na vrchol a dolů by pak mohli využít vláček nebo jít pěšky. Ale tady je potřeba si uvědomit, že je to velká investice, která s ohledem na současnou ekonomickou situaci asi nebude prioritou. Uvidíme. V každém případě Mniší hora je krásné místo pro procházku celý rok.

Kromě lanovky plánujete i stavbu nového vstupu, jak to s projektem momentálně vypadá?

Zatím je stále ve fázi schvalovacího procesu, který není vůbec jednoduchý. I když doufáme, že se jednou nového vstupu s odpovídající parkovací kapacitou dočkáme, neodvažuji se aktuálně mluvit o nějakém termínu.

Zoo se podílela na pomoci ukrajinským uprchlíkům, vstup do Zoo byl pro ně například snížen na symbolickou částku, využívali lidé tuto možnost?

Ano, jsme rádi, že jsme mohli alespoň částečně těmto lidem vynahradit válečné utrpení. Vstup do zoo za symbolickou korunu využilo více než šest tisíc lidí. Aktuálně už tato nabídky neplatí, ale stále nabízíme v rámci našich vzdělávacích aktivit různé možnosti pro skupiny ukrajinských dětí, které jsou samozřejmě přístupné v jejich rodném jazyce. I toho je hojně využíváno.

Jaká je zatím v tomto roce oproti minulým návštěvnost?

V loňském roce byla návštěvnost, i přes to, že zoo byla otevřena pouze deset měsíců kvůli covidu, vyšší než v roce 2019. Jak to bude s letošními čísly zatím nevíme, ale nyní jsme na nižších číslech než vloni. Přikládáme to skutečnosti, že dovolenková nabídka zahraničních zájezdů je mnohem širší a není omezena covidem. Tedy, že je větší nabídka než vloni. Ale věříme, že to do konce roku doženeme. 

A co je letos podle vás největším lákadlem návštěvníků?

V letošním roce to bude doufám zoo bus, který nabízí „trochu jinou návštěvu zoo“ a hitem posledních let je Africká vesnice s výhledem na safari s žirafami, zebrami a brzo i pštrosy.

V čem akce Zážitkového zoo busu spočívá?

Na toto léto jsme připravili novinku v podobě zábavné interaktivní hry pro dospělého a dítě ve věku přibližně od sedmi do čtrnácti let. Koupíte si jízdenku pro dva za přibližně šest set korun a čeká vás jízda speciálním autobusem se zábavným průvodcem. Po malé zastávce v zahradě Augustiniánského opatství, kam se běžný turista nedostane, dorazíte do areálu zoo a její návštěva se pak promění v napínavou a vtipnou detektivku. Celá jízda trvá přibližně tři hodiny a její účastníci se poté mohou zdržet v zoo podle vlastní chuti.

Mají lidé o autobus zájem?

Je to novinka, ale zatím jsme se zájmem spokojeni. Lidé se dotazují, protože je zoo bus zaujal a některé jízdy jsou už vyprodány.

Je to poprvé, co se v Zoo uskutečnila akce tohoto typu? Co bylo její inspirací?

Je to novinka, kterou jsme připravili k výročí G.J.Mendela. Inspirací pro celý zážitek je jeho zvídavost, schopnost pozorovat věci kolem sebe a dávat je do souvislostí. Autorem námětu je Adam Vodička z brněnského Hotelu Anybody a jeho kreativní skupina. Cílem bylo vymyslet něco, co bude zábavné, ale i naučné. Naším heslem je „poznej zoo jinak“. Vytvořili jsme hru, kde se hlavními hrdiny stávají děti a jejich dospěláci jsou jim v ní oporou. Spolu vytvoří detektivní tým, který zachrání planetu před katastrofou. Pokud máte více dětí, je potřeba si najít dalšího dospělého, který s ním vytvoří dvojici. Tak je hra koncipovaná. Věřím, že to nebude rodinám s více dětmi nebo samoživitelkám a samoživitelům překážkou.

V areálu zahrady se bude v průběhu prázdnin promítat letní kino, na co se mohou návštěvníci těšit?

Zatímco v červnu jsme promítali dokumentární filmy ve spolupráci s festivalem EKOFILM, v červenci přinášíme současné úspěšné celovečerní tituly. Jako například Vyšehrad, Kdyby radši hořelo nebo Pánský klub. Ale v našem případě v ceně není jen film samotný, ale jde o návštěvu zoo po zavírací době a před každým promítáním vás čeká speciální tematická prohlídka s průvodcem.

Jaká jsou témata prohlídek?

Například Vývoj nezastavíš aneb ještě že se toho Darwin nedožil, Konspirační teorie ve zvířecí říši aneb rychle, než to smažou nebo Mitochondriální Eva aneb naše výjimečné samice. Večer tedy vždy začíná komentovanou prohlídkou večerní zoo a krmením vybraných druhů zvířat. Prohlídka končí v horní části zahrady, promítáním filmu ve VIP zóně.

Součástí Zoo je i virtuální expedice, jak taková výprava probíhá?

Virtuální expedice funguje jako edukativní prvek zahrady. Letos jsme rozšířili nabídku virtuální reality o filmy z vlastní produkce. S brýlemi, které umožňují sledovat virtuální realitu, se můžete přímo z centra Brna bezpečně přesunout na jih Afriky a stanout tváří v tvář slonovi, žirafě, gepardovi nebo hyeně. Novinkou pro letošní sezónu jsou také programy zaměřené na ochranu zvířat a ekologii. Prvních šest filmů virtuální reality získala brněnská zoologická zahrada na základě spolupráce s projektem Wild Immersion. Jeho patronkou je světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall. Snímky zavedou návštěvníka do těsné blízkosti zvířat z polárních oblastí, savan i oceánů nebo jim umožní pozorovat roztomilá mláďata z různých koutů světa a sledovat vliv slunovratu na život na planetě.  Můžete se tam prostřednictvím filmů natočených speciální technologií dostat do bezprostřední blízkosti divokých zvířat na velmi vzdálených místech.

Co dalšího Zoo na léto chystá?

V průběhu léta nás například 14. července čeká Vzpomínka na Africké léto, akce která se konala i v loňském roce, kdy nás navštíví vzácní hosté z Tanzánie. Pokřtíme speciální čokoládu, na děti čekají africké workshopy. V dalších týdnech otevřeme zázemí pro pštrosy, expozici zmijí a další drobné novinky.