Expozice v šesti tematických celcích s více než 180 exponáty, víkendové pokusy, science show, 3D filmy, programy pro celou rodinu i akce pro dospělé, to vše nabízí zábavný věděcký park VIDA!, který sídlí v bývalém pavilonu D brněnského výstaviště. Co chystá pro návštěvníky na únor a co by vám při návštěvě VIDA! nemělo ujít, probral Brňan s mluvčí vědeckého parku Kateřinou Brettschneiderovou.

 Jaký byl ve VIDA! po dvou covidových letech rok 2022. Přišlo dost návštěvníků?

Po covidových letech byl rok 2022 ve VIDA! opět plný aktivit, vědeckých programů a návštěvníků. Do zábavního vědeckého parku VIDA! zavítalo v roce 2022 přes 180 tisíc zájemců. A dalších 50 tisíc se s VIDA! potkalo na různých akcích mimo domovské sídlo. Nejvyšší návštěvnost byla v roce 2019, kdy dorazilo asi 200 tisíc návštěvníků.

Jak právě covid ovlivnil váš další program? V době koronaviru jste natáčeli různá videa a podobně. Co se po omezeních stalo z „nouzového“ režimu novou další součástí programu a vašich aktivit?

 Zdokonalili jsme přenos zajímavých vědeckých pokusů v online prostoru. Nabízíme školám ze vzdálenějších regionů online programy, kdy se propojujeme přímo do výuky a je možné přímo reagovat na dotazy žáků.

Tento víkend se chystají dílny s názvem Za polární září. Co vše si budou moci účastníci vyzkoušet?

Tyto dílny uvádíme od ledna až do března. Dětští návštěvníci si vyzkouší, jak se pohybují litosférické desky, jak vzniká gejzír, vyrobí si termální pramen, duhu a odnesou si domů malý ekosystém.

Co skýtají hry Sportbox a Mise do oblak?

Sport boxy, jak už název napovídá, jsou zaměřeny na chytrou zábavu spojenou se sportem. Například porovnání rychlosti různých míčů, přiřazování sportovního vybavení ke sportům a seznámení se sportovními kuriozitami. Mise do oblak je expoziční hra, která na vybraných exponátech přibližuje objev, který stojí za dnešními letadly, způsoby létání a ovládnutím vzdušného prostoru.

Jak často pořádáte tematické workshopy a na jakou věkovou kategorii s nimi především cílíte?

Workshopy úplně neděláme. Máme nabídku pro individuální návštěvníky – science show, promítání 3D filmů nebo laboratorní dílny s pokusy, jako je právě zmiňovaná dílna Za polární září. Pak vytváříme výukové programy, které doplňují školní vzdělávání. Školám a školkám nabízíme 42 výukových programů, nebo science show a promítání 3D filmů.

Únor máte zajímavým programem doslova nabitý – chystá se mj. další ze série After Dark. Jak často otevíráte VIDA! právě dospělému publiku a co mohou dospělí, tedy i rodiče bez dětí, v rámci takového pořadu u vás zažít?

VIDA! After Dark děláme pětkrát ročně a vždy na nějaké vybrané téma. Teď 16. února se uskuteční VIDA! After Dark: Crime. Jak prozradil kolega Tomáš Gabrhelík, koordinátor VIDA! After Dark, v rámci demonstrací přímo v expozici nahlédnou návštěvníci pod pokličku soudní patologie a seznámí se s forenzními metodami. V našich laboratorních dílnách si budou moci vyzkoušet analýzu DNA anebo zjistit, jak se využívají rozsivky v kriminalistice. Přímo v expozici bude probíhat hra Na vraha a jako hlavní tahák máme připraven rozhovor s kriminalistou Zdeňkem Kurdiovským. Součástí večera bude i hudba a drinky upravené a extra připravené pro tento večer. Nebude chybět ani tradiční fotokoutek. Další z večerů pro dospělé s názvem VIDA! After Dark: Sound pak plánujeme na 24. dubna, kdy v rámci programu vystoupí Brno Contemporary Orchestra.

Na konec února připravujete Robotiádu – jaké typy robotů ve VIDA! potkáme a jaký bude program?

 Robotiáda je akce, kterou u nás 24. února pořádá Helceletka. O den později následuje náš program VIDA! Roboti. Od 10 až do 18 hodin nabídneme nevšední přehlídku robotů, ale také workshopy a dílny pro děti. Programování malých ozobotů pomocí barevných kódů zvládnou děti už od 4 let. V naší laboratorní dílně pak můžete vyrobit hopsajícího Wobblebota z CD disku. A taky uvedeme představení pro nejmenší návštěvníky Oskar a 3D bratři, které se věnuje digitálnímu světu a výhodám reálných vztahů. Chceme dětem přiblížit, jak funguje svět technologií, který je sice lákavý, ale má svá pravidla. Návštěvníky čeká také robotická recepční a řada dalších robotických zajímavostí. Studenti z brněnského Vysokého učení technického předvedou simulátor závodní formule, na němž se dají vyzkoušet pocity pilota formule 1. Pro nejmenší návštěvníky je připraveno tematické pexeso, dále uvidíte mechanické modely jako robotického pavouka, mini segway nebo rotační inverzní kyvadlo.

Které 3D filmy by neměli návštěvníkům uniknout. A kdy se promítá? 

Každý den dáváme 3D film Poslední útes. Díky 3D technologii mají návštěvníci pocit, jako by se nacházeli přímo u korálového útesu. Film přibližuje, jak moc je pro lidstvo a zemi korálový útes důležitý. Dá se přirovnat k obrovskému městu. Stejně jako město se rozvíjí, poskytuje svým obyvatelům přístřeší, potravu, očistné mechanismy, které mají vliv na celý oceán. Pro velký zájem jsme o víkendech přidali i 3D film Pidiobři, který už jsme před pár lety měli na programu. Líčí nečekané dobrodružství s odvážným čipmankem a nebojácným křečkem prériovým. Díky záběrům natočeným pomocí vysokorychlostních kamer s ultra vysokým rozlišením zažijete 43 minut plných napětí, roztomilých scén i dojemných okamžiků ze skutečného života hlodavců. Promítáme s dabingem Jiřího Lábuse. Filmy hrajeme v určených časech za příplatek 50 Kč za osobu v Divadle vědy, které je přímo v expozici.

Máte ze stálé expozice nějaké novinky? A jak je to s venkovním areálem?

 V loňském roce jsme rozšířili vnitřní expozici o dva nové exponáty – záchranku a větrný tunel, ten byl kompletně vyroben našimi zaměstnanci ve VIDA! Venkovní expozice byla koncem roku kompletně doplněna a otevíráme ji začátkem května.