Masopust nebo také fašank je lidový svátek hodování a zábavy, který předchází postní době před Velikonocemi. Ta začíná Popeleční středou, letos připadající na 6. března. Fašank Brno 2019 pořádá slovácký soubor Šafrán Brno.

V 15.30 hodin je na náměstí Svobody připraveno občerstvení a pro děti malování masek na obličej. V 16 hodin bude akce oficiálně zahájena.

Do 17.30 mohou lidé zhlédnout ukázky fašankových zvyků, a to nejprve na náměstí, poté v Alfa pasáži před HaDivadlem, v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu a na závěr v Domě pánů z Lipé. Vystoupí folklorní soubory Šafrán, Lučina, Májek, Slovácký krúžek Brno, Krojovaná skupina z Komína a Brněnský Valášek.

V 17.35 začíná v Tržnici Brno na Zelném trhu beseda u cimbálu, zakončí ji ve 23 hodin pochování basy v podání souboru Lučina a všech zúčastněných. 

Podobné akce se dnes konají napříč republikou. Masopustní průvod s kejklíři, akrobaty a velkými loutkami vyjde například v 17:00 z pražského náměstí Jiřího z Poděbrad. Zabijačkové pochoutky, které k masopustu neodmyslitelně patří, se zde však budou podávat už od 11:00 hodin. Lidé v maskách se odpoledne sejdou také u křižovatky ulic Bělohorská a Pod Královkou, odkud vyrazí do břevnovského kláštera. Pořadatelé ocení deset nejkrásnějších dětských masek.