Poprvé v Brně zahraje také kytarista Tom Kerstens. Novinkou budou flašinetáři nebo speciální scéna jihomoravských folklorních muzikantů. Třetí ročník festivalu se uskuteční od 9. do 12. srpna, řekl na tiskové konferenci jeden z pořadatelů David Dittrich.

Rock, jazz, klasika nebo folklor – muzikanty všech žánrů potkají lidé po celém Brně, ať už v ulici nebo třeba na koncertu v Sono Centru. Někteří zahrají například na eskalátoru nebo na autě. V ulicích zazní letos poprvé i zvuky flašinetů. "Chtěli jsme ukázat ty nejlepší z Brna a připojili jsme k tomu několik národních a mezinárodních umělců," řekl Dittrich. Festival spojuje nejen několik hudebních žánrů, ale i představení akrobacie z žánru nového cirkusu, divadelní představení či klasický cirkus.

Na programu spolupracují desítky organizací. Akce propojuje několik kulturních festivalů. K programu tak patří například hudebně světelná produkce festivalu Uprostřed, festival Na prkně, dlažbě i trávě nebo dvě představení Mezinárodního kytarového festivalu Brno. Letos k nim přibyl i festival Den Brna, který pořadatelé s Maratonem propojí sérií koncertů duchovní hudby. Na představení Piano štafeta například zahraje několik předních českých muzikantů, zahrát si může ale kdokoli, kdo půjde kolem.

Pořadatelé očekávají přes 20.000 návštěvníků. Asi polovina představení bude zdarma. "Chtěli jsme zbořit veškeré bariéry," řekl Dittrich.

Vznik festivalu Maraton hudby Brno je spjatý s kandidaturou Brna do Sítě kreativních měst UNESCO. "Když město kandidovalo poprvé, rozhodlo se, že vytvoříme akci, která by spojila všechny hudební žánry," uvedl Dittrich. Poprvé Brno neuspělo, loni ale bylo zapsáno na seznam jako "město hudby".