Čtvrtý ročník architektonického festivalu Open House Brno je v plánu na poslední květnový víkend, a to bez ohledu na vývoj koronavirové nákazy. Organizátoři akci přizpůsobí podmínkám, avšak rádi by ji na rozdíl od loňska uspořádali i mimo virtuální prostor.

Cílem je seznámení návštěvníků s geniem loci zajímavých známých i zapomenutých míst Brna. "V části festivalu se propojí slavné brněnské vily a stavby s objekty ve švýcarské Basileji, kde se Open House koná 24. dubna a kde také působil Miese van der Rohe. Historik architektury Carsten Krohn srovná Mieseho brněnskou vilu Tugendhat a Landhaus Lemke. Dále lze slíbit urbanistické edukační programy přímo v terénu," uvedla ředitelka festivalu Lucie Pešl Šilerová.

Jedním z letošních partnerů bude Český hydrometeorologický ústav v Brně. Meteorologové představí například své pracoviště i počasí při konkrétních událostech, jako například tornáda v roce 1870 nad Starobrněnským klášterem, kde festival otevře Mendelovo muzeum, knihovnu a další prostory. Další letošní partner, společnost CTP, nabídne své tři venkovní areály, Spielberk Office, Vlněnu a Ponávku.

Open House patří mezi největší architektonické akce na světě. Sdružuje téměř 50 členských měst na šesti kontinentech, v České republice Prahu a Brno, které je součástí této sítě od roku 2018. První ročník s 24 zapojenými budovami přilákal přes 8000 návštěvníků. O rok později se zapojilo již 70 budov a objektů, které si prohlédlo 20.000 návštěvníků. Loňský ročník se kvůli opatřením souvisejícím s koronavirem přesunul do internetového prostředí. On-line formou se Brno zapojilo i do listopadového celosvětového 48hodinového festivalu Open House Worldwide.