Hned tři slavnosti regionálního jídla a pití připravil na léto a začátek podzimu Jihomoravský kraj. Festivaly plné chutí se postupně odehrají v Miroslavi (17. června), Letovicích (12. srpna) a ve Veselí nad Moravou, kde 28. září vyhlásí nejlepší regionální potraviny. Nabídnou širokou paletu producentů i restaurací, které zapojují do své nabídky právě regionální potraviny. Ochutnávka toho nejlepšího z jižní Moravy se přitom spojí s dobrou muzikou v podání známých interpretů.

Místo velkých dožínek tři slavnosti jídla

Každé město připravilo jiné menu. A návštěvníci kromě možnosti ochutnat místní produkty poznají na slavnostech jídla lokální výrobce a producenty, kteří stojí za jejich oblíbenými regionálními značkami a výrobky. Hejtmanství se rozhodlo uspořádat místo jedné velké akce, jakou byly dožínky, hned tři menší akce v modernějším hávu. Na pódiích se objeví Jelen, Support Lesbiens, Ben Cristovao nebo Xindl X.

Inspirovali se na severní Moravě

„Nejlepší věci jsou ty lokální. A u jídla to platí dvojnásob. Chtěli jsme, aby regionální potraviny byly lépe prezentované. A chtěli jsme, aby to pro výrobce i konzumenty bylo víc sexy. Na jižní Moravě totiž vzniká neskutečné množství skvělých produktů. A to nejen víno, ale také uzeniny, sýry, buchty, oleje, oplatky či paštiky. Jsou tu i kvalitní minipivovary. Vzali jsme si inspiraci z Moravskoslezského kraje a rozhodli se ve spolupráci s třemi městy uspořádat food festivaly,“ uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Vybrali rozdílná místa

Podle jeho náměstka Jana Zámečníka (KDU-ČSL) právě na akcích v městech vzdálenějších od Brna najdou lidé potraviny, vypěstované a vyrobené právě v dané oblasti. „Vybrali jsme navíc rozdílná místa, kde podobné akce tolik nebývají. A věříme, že si festival užijí jak místní, tak to pomůže i lokálním producentům, kteří se zviditelní,“ řekl Zámečník. Kraj podle něj podpoří každou ze tří slavností milionem korun, dohromady tedy třemi miliony. Letovice jsou připraveny ze své kasy investovat do půl milionu a Miroslav 250 tisíc korun.

Začíná se už za týden v Miroslavi

První z trojice festivalů se odehraje už za týden, tedy v sobotu 17. června v Miroslavi na Znojemsku. Akce proběhne od 10 hodin v zámeckém parku. „Bude tam 50 stánků s regionálními potravinami. V programu jsou i kuchařská show a vystoupení několika hudebních skupin,“ upřesnil místostarosta Svatoslav Ryšavý (ZELENÁ MIROSLAV).

Srpen patří Letovicím

O necelé dva měsíce později, tedy 12. srpna, se Festival plný chutí přesune do Letovic na Blanensku. „Jsem rád, že kraj se akčně pustil do podobného festivalu. Slavnost, kam je vstup zdarma, se bude konat na letovickém zámku, který byl před několika lety oceněný jako nejlépe opravená kulturní památka na jihu Moravy,“ sdělil letovický starosta Petr Novotný (Pro Letovice). Na akci se představí dohromady přes padesát výrobců, firem, restaurací či vinařů. „Představí se třeba včelaři s medy, výrobci racionální výživy, sýraři, řezníci. Kulturní program se odehraje na dvou pódiích: jedno bude určené dětem a poté různým kapelám a interpretům, druhé pódium bude kuchařské, kde se představí třeba známý šéfkuchař Jaroslav Sapík,“ dodal ředitel městského kulturního střediska Tomáš Pléha.