Cyklisté zajásají, projekt nové cyklostezky dostal zelenou. Od ČKD v Blansku souběžně s motoristy frekventovanou silnicí II tř. 379 až po odbočku pod Novým hradem u Adamova vznikne nová cyklostezka. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval hejtmanův mluvčí Petr Holeček.

Krajští radní pro samotnou realizaci udělali první krok, ve výběrovém řízení budou hledat firmu, která zajistí projektovou dokumentaci pro stavební povolení.

Nová cyklostezka bude mít délku cca čtyři kilometry

„Bude sloužit nejen pro cyklodopravu a cykloturistiku, ale jejím vybudováním chceme také zvýšit bezpečnost lidí, kteří tudy jezdí třeba za prací. Svede totiž cyklisty z úseku frekventované krajské silnice II/379 mezi Blanskem a Nový hradem u Adamova na bezpečnou trasu podél řeky Svitavy a železnice,“ uvedl  náměstek hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL).

Cyklostezka bude střídavě na pravém a levém břehu řeky Svitavy

Kraj bude stavbu realizovat po etapách, náklady pravděpodobně přesáhnou 200 milionů korun. „Stezka z terénních důvodů hned několikrát podjíždí pod silničními mosty a přechází přes tok řeky Svitavy. Tu přemostí tři lávky o šířce tří metrů a jeden cyklomost. Součástí projektu je i posunutí stávajícího brodu a jeho následné napojení na stezku pro chodce a cyklisty,“ doplnil Zámečník.

Na několika místech jsou plánované opěrné a závěrné zdi

 

Tyto drobné stavby jsou především v nejužším místě trasy mezi dráhou a řekou, kde budou instalovány i mikropiloty pro bezpečnost železniční dráhy.

 Stavební povolení by mohlo být do konce příštího roku

 Následně by se měl vybrat zhotovitel stavby, první cyklisté by se po části cyklostezky mohli projet v roce 2025.