Festival, který začal na svátek svatého Václava, je unikátní tím, že představuje dílo Leoše Janáčka v místě, kde jej tvořil. Brněnské Turistické informační centrum (TIC) přišlo u příležitosti festivalu s dvěma novinkami.  

V ulicích města pod Špilberkem lidé narazí na figuríny Leoše Janáčka, které jim umožní poslech skladatelovy hudby v netradičním prostředí veřejného prostoru. A také si můžou koupit zbrusu novou Mářinu kuchařku, ve které zjistí, co měl Janáček rád. Některé dezerty připravené podle receptů z této kuchařky můžou během festivalu také ochutnat ve vybraných kavárnách a cukrárnách.

„Leoš Janáček je ve světě jedničkou mezi českými operními tvůrci a řadí se mezi dvacet nejhranějších světových operních skladatelů. TIC Brno se snaží o to, aby se o něm dozvědělo co nejvíc lidí u nás i ve světě. Janáček má vlastní web a originální kolekci suvenýrů, naučnou stezku a k 165. narozeninám dostal šalinu s postavami z jeho oper,“ sdělila ředitelka turistického centra Jana Janulíková.

Na černobílých figurínách skladatele, který má u nohou pejska Čiperu, jsou QR kódy pro spuštění Janáčkovy hudby. Tři z šestnácti postav, které stojí mimo jiné na Malinovského náměstí či na náměstí Svobody, však už kvůli útokům vandalů přišly o hlavu. Podle TICu to svědčí o tom, že Leoš Janáček nenechává nikoho chladným. „Figuríny se mi líbí, protože jsou vtipné. Už jsem si několik skladeb díky kódu přehrála. Nechápu proto, proč Janáčky v ulicích někdo ničí,“ kroutí hlavou Brňanka Karolína Hofírková.

Kniha receptů, která vznikla ve spolupráci s Moravským zemským muzeem, pak díky dochovaným zápiskům Janáčkovy hospodyně Marie Stejskalové prozradí, co se v kuchyni hudebního skladatele vařilo a peklo. Čtenáři se z ní kupříkladu dozvědí, že Janáček rád své hosty uctil smaženými koblihami a na Vánoce si dopřával žabí stehýnka s omáčkou z petržele. Kuchařku doplňují fotky pokrmů na Janáčkově nádobí a obrázky Venduly Chalánkové, které zobrazují výjevy z Janáčkovy rodiny.