V tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedl mluvčí projektu Martin Gillár. Loni hlavní cenu získal německý film režiséra Yanna Sochaczewského s názvem Megeti – ztracená vlčice.

V pořadí 44. ročník festivalu se v Brně uskuteční od 11. do 13. října, promítat se bude v kině Scala a v Otevřené zahradě Nadace Partnerství. Ústředním tématem přehlídky snímků s tematikou životního prostředí je letos voda v krajině. "Prší málo a ubývá i sněhu, hladina spodní vody je mnohdy na minimu. Filmy z celého světa vybrané k tomuto problému ukazují, jakou zásluhu na tom má člověk a co můžeme dělat pro to, aby se voda do krajiny vrátila a zůstala tam v potřebném množství," uvedl prezident festivalu Ladislav Miko.

Do soutěže tvůrci přihlásili více než 2200 filmů. Z nich výběrová komise vybrala pětadvacet, které budou soutěžit ve třech kategoriích. Kromě hlavní ceny udělí porota ocenění v kategoriích krásy přírody, středoevropský film a krátký film. Svou cenu udělí i prezident festivalu.

"Festivalové projekce jsou jedinečnou příležitostí vidět to nejzajímavější ze současné české filmařiny v tématu životního prostředí i zahraniční snímky, které se do české distribuce běžně nedostávají," uvedl vedoucí dramaturg festivalu Petr Horák.

Tématu vody se bude věnovat jak filmová, tak doprovodná část. Její hlavní lákadlo tvoří diskuze s předními environmentalisty v Otevřené zahradě a besedy s českými i zahraničními odborníky v prostorách Masarykovy univerzity. Program doplní přehlídka technologických trendů a zajímavostí v areálu Ekoexpo na náměstí Svobody nebo zážitkové programy pro školy.

Loni získal hlavní cenu německý film režiséra Yanna Sochaczewského s názvem Megeti – ztracená vlčice. Jde o dojemný příběh samice vlčka etiopského, která putuje po vyprahlé vrchovině Etiopie přezdívané střecha Afriky, 4000 metrů nad mořem. Ocenění si odnesly další čtyři snímky v různých kategoriích. Tvůrci z celého světa tehdy přihlásili více než 2500 filmů, dramaturgický tým vybral do soutěžní části stejně jako letos 25 z nich.