Podle předsedy klubu SK Líšeň Karla Hladiše zasáhl ekonomiku a činnost klubu covid.  „Navzdory paralyzaci fotbalu u nás můžeme říct, že veškeré závazky máme splaceny a nikomu nic nedlužíme. Období jsme překlenuli díky partnerům, kdy nás například společnost SAKO podpořila mimořádnou dotací,“ uvedl Hladiš.

K pokrytí nákladů na zvýšené ceny energií pak klub využil část prostředků, které získal za přestupy hráčů. Během zimní pauzy se totiž do 1. ligy posunuli hned tři tahouni týmu: útočník Jan Silný odešel do Jablonce, záložník Jakub Kučera do Hradce Králové a záložník Martin Rolinek do Mladé Boleslavi, přestože ho původně skautovala pražská Slavia.

V zákulisí se také podle Karla Hladiše hovořilo o zájmu Karviné o dalšího záložníka a snajpra Jaroslava Málka, ale poslední klub první ligy žádnou oficiální nabídku Líšni nepřednesl. „Pokud by nabídka z FORTUNA:LIGY s adekvátní náhradou přišla, Málka bychom podle filozofie našeho klubu také pustili,“ dodal Hladiš.

S výjimkou mezinárodního přestupu Šumbery ze Slovenska proběhla veškerá jednání o příchodech i odchodech rychle a v klidu. A brněnský klub vždy hledal náhradu za odcházejícího, takže se mu za tři opory podařilo získat hned čtyři hráče.

„Toutou přišel za střelce Silného. Místo Kučery jsme sehnali Machalíka, objevila se i možnost příchodu defenzivního Černína. Za Rolinka přišel Šumbera. Kdyby do Mladé Boleslavi neodešel, možná by tu Šumbera nebyl. Do týmu přibyli hráči z hostování Minařík a Krška. Z dorostu jsme posunuli do prvního týmu útočníka Vlacha,“ upřesnil trenér Milan Valachovič.

Podle něj zvláště odchody Silného a Kučery oslabily vítěznou mentalitu mužstva. „Ti dva chtěli vyhrávat ve všem. I při bagu, šipkách, či jiných aktivitách. Natož pak na hřišti, kde dokázali strhnout své spoluhráče. Ale je tu šance pro ostatní, jak nahradí odcházející. Řadě hráčů se otevírá možnost prosadit se, pomoci Líšni k předním pozicím v tabulce, získat si jméno i prvoligové angažmá,“ řekl kouč.

V zimní přípravě podali jeho svěřenci nejlepší výkon hned v prvním utkání s prvoligovým Zlínem. „Druholigoví slovenští soupeři nás – s výjimkou Skalice – moc neprověřili. Utkání s třetiligovými mužstvy se nepovedla. Ale není proč propadat panice. V přípravných zápasech stále někdo chyběl, v žádném utkání nenastoupili všichni potřební. Mužstvo se zatím sehrává a chybějí mu především automatismy,“ vysvětlil trenér Valachovič.

Ten proto uvažuje, že v herním systému se bude muset vrátit o půl roku zpět, kdy body zajišťovala odpovědná hra v blocích. Jarní část sezóny začne Líšeň v pátek v Ústí nad Labem a pak ji čeká neobvykle v úterý 8. března dohrávka jihomoravského derby s Vyškovem.

Co se týká případné baráže o první ligu, kterou jim momentálně zajišťuje třetí příčka v tabulce, není pro tým cílem umístění mezi třemi nejlepšími.

Pokud ale líšeňští fotbalisté obhájí druhou příčku z minulého ročníku, tak se baráže nevzdají. „Už je předjednáno případné využívání stadiónu v Králově Poli se Zbrojovkou Brno, které Líšeň fandí a přeje jí vítězství a přímý postup do první ligy,“ doplnil Karel Hladiš.