Brněnští hasiči v noci na dnešek čerpali vodu ze zatopených sklepů, podzemních garáží a také velkých lagun na silnicích. Nad krajem se přehnala silná bouře, nejvíce škod zanechala právě v Brně, na Brněnsku a Blanensku. Od pátečního večera do dnešního rána vyjížděli hasiči kvůli následkům deště a větru na 272 míst, další zásahy ještě přibývají. Nikdo se nezranil, řekl mluvčí hasičů Filip Venclovský.

Kvůli následkům bouře evidovali energetici ještě dnes ráno zhruba 7800 odběratelů bez elektřiny, a to hlavně na Vyškovsku, Brněnsku, Blanensku a také Kroměřížsku. „Předpokládáme, že během soboty bychom měli obnovit dodávky elektřiny všem našim zákazníkům,“ uvedl Lubomír Boudný ze společnosti E.ON.

Nejvíce zásahů hasičů si vyžádaly popadané stromy a větve

Ráno byla kvůli tomu například uzavřená silnice mezi Adamovem a Křtinami na Blanensku. Mezi Křtinami a Jedovnicemi spadly dráty vysokého napětí. Mezi Adamovem a Blanskem zase voda zaplavila traťovou kolej, což podle webu Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje způsobilo zdržení některých regionálních vlaků.

Laguny se po vydatném dešti objevily například v Jedovnické a Hradecké ulici v Brně. „Čtyři hodiny jsme čerpali vodu z podzemních garáží v Purkyňově ulici,“ doplnil Venclovský.

U laguny v Jedovnické ulici pomáhali řidičům také brněnští strážníci

„Po skončení zásahu našli v jízdních pruzích dvě různé registrační značky, které se pravděpodobně uvolnily z aut, jejichž řidiči se ještě před příjezdem strážníků a hasičů rozhodli vodu překonat,“ uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Voda zaplavila Punkevní jeskyně, které proto dnes zůstanou uzavřené pro turisty

Další dny zatím nelze odhadnout, informovala Správa jeskyní na sociálních sítích. Na Kolišti v centru Brna uvízlo auto na zatopené silnici. Do nedalekého Janáčkova divadla zateklo stropem o pauze koncertu Filharmonie Brno.

„Průtrž mračen na několika místech ve městě odplavila i poklopy od kanálů. Odkryté vpusti mohly být nebezpečné pro vozidla, ale také pro chodce. Strážníci je tedy zabezpečili. Víka vraceli na místo například dvakrát v Řečkovicích, dále v Žabovřeskách, Jundrově, Bystrci, v Králově Poli i centru Brna,“ uvedl Ghanem.

Páteční večerní srážky byly v Brně podle meteorologů mimořádně intenzivní

„Na stanici Brno-Žabovřesky spadlo za deset minut 25 milimetrů srážek. Celkem zaznamenala tato stanice jen během večerních intenzivních bouřek dokonce 79,3 milimetru,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav na facebooku. Na Znojemsku zase padaly kroupy o velikosti až osmi centimetrů.