Ročně likvidují kolem 1700 požárů. Za posledních deset let při požárech na jihu Moravy zemřelo 154 lidí, řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Patrný nárůst je podle něj především u technické pomoci, která zahrnuje odstranění spadlých stromů, ale také třeba nouzové otevření bytu, likvidaci nebezpečného hmyzu, vyproštění lidí z výtahu či asistenci záchranné službě při transportu pacienta. Loni hasiči řešili asi 6700 těchto případů, za uplynulé desetiletí nejvíce.

"Stačí ale jedna větší událost, kdy jdou výjezdy do stovek, a ve statistice je to znát," uvedl mluvčí. Nejvíce výjezdů tohoto typu si hasiči loni připsali při odstraňování následků vichřice Herwart na konci října, kdy se jednotky ani nevracely na základny a jezdily z místa na místo. Zasahovaly tehdy u více než 800 událostí, nejčastěji šlo o popadané stromy. Nejnižší číslo u technické pomoci hasiči za poslední desetiletí evidují v roce 2008, šlo o 2900 výjezdů.

Narostl i počet výjezdů kvůli dopravním nehodám, i v tomto případě nejčastěji za posledních deset let hasiči vyjížděli loni, evidují 2200 případů. Nejméně často řešili nehody v roce 2011, kdy vyjížděli k 1500 kolizí. Počet požárů, které hasiči likvidují, se ročně pohybuje s výkyvy kolem 1700. Zemřelých při požárech bylo loni 118, nejvíce za poslední desetiletí jich bylo v roce 2012, kdy u požárů zemřelo 159 lidí. Naopak nejméně v roce 2011, celkem 91 lidí.

Výše škody u požárů za posledních deset let dosáhla téměř 2,2 miliardy korun. Ročně se škoda po požárech pohybuje kolem 200 milionů korun, vyčnívá však rok 2016, kdy se celková výše škody dostala těsně pod hranici půl miliardy korun. Za poslední desetiletí hasiči uchránili majetek za 9,2 miliardy korun, loni asi za 1,17 miliardy korun.