Hejtman Grolich: Rozpočet kraje na rok 2021 je hra o přežití…
Foto:
redakce (MOŠ) archiv
Pouhých čtrnáct dní mělo nové vedení kraje na sestavení rozpočtu na příští rok. Jeho sestavování komplikuje nedávno schválený návrh daňových změn. Kraj bude mít celkově kvůli zrušení superhrubé mzdy o 677 milionů korun méně, než se plánovalo v roce 2020. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí kraje Monika Brindzáková.
Celkem kvůli daňovým změnám a propadu ekonomiky přijde jižní Morava o 1,175 miliardy korun. „Rozpočet jsme nazvali Hra o přežití. A to do toho nepočítáme ještě další návrhy na zvýšení slevy na poplatníka, kde bychom pak byli mínus 1,5 miliardy, to by už byla skoro smrt," vysvětluje propad příjmů hejtman Jan Grolich. Rozpočet na rok 2021 tak bude muset být podle jeho slov chytřejší, úspornější a efektivnější.
Návrh rozpočtu příjmů Jihomoravského kraje na příští rok byl stanoven na 7,4 mld, návrh rozpočtu na straně výdajů činí 8,1 mld korun. Rozpočet kraje na rok 2021 je tak sestaven jako schodkový, protože rozpočet příjmů je nižší než rozpočet výdajů.
„Šetření se dotkne skoro každé oblasti života v kraji. Bude to těžké, ale musíme to zvládnout. Prioritou je oblast sociálních služeb, kde si neumím představit, že bychom v dnešní době nechali potřebné na holičkách. Peníze se také drobně zvyšují na opatření v boji proti suchu. Příroda nepočká," dodává Grolich.
Mezi největší investice budou patřit stavba haly Sportovního gymnázia Ludvíka Daňka, oprava střední školy v brněnské Hapalově ulici, ale také stavba domova pro seniory v Hustopečích nebo stavby výjezdových stanovišť záchranné služby.
Kraj nepočítá s žádnými novými investicemi do dopravy, bude jen pracovat na těch už připravených. Mezi největší patří průtah obcí Rybníky, práce na komunikaci v obci Svatobořice-Mistřín nebo průtah Rájcem.
NEJČTENĚJŠÍ
Exkluzivně pro Brňana
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
- Brno umožní v nejbližší době cyklistům vjezd do da…
- Vedrovice získaly cenu za komplexní proměnu krajin…
- Brno s krajem usilují o pravidelnou leteckou linku…
- Vědci: Rostliny uvažují jako architekti, aby si za…
- Město se vrátilo k záměru postavit magistrátní bud…
- Cirkulární dům s ReUse centrem a dílnami v Brně vy…
- Brno si nechalo vypracovat studii na úpravu území …
- Nevšední orloj v centru Brna slaví 15 let, vypadne…
- Skončila rekonstrukce brněnského krematoria téměř …
- Silničáři mají obavy, že od státu na opravy krajsk…
Přinášíme vám aktuální události z Brna a okolí. Přehledné zpravodajství, krimi, sport, kulturu a veřejné dění v Brně – denně pro vás vybíráme ty nejdůležitější zprávy z našeho města. Chybí vám tu něco? Napište nám.