Právní zástupce Holasic na Brněnsku, které patří mezi věřitele Sberbank, vyzval přípisem společnost LitFin, aby ustoupila od svého odvolání proti výplatě věřitelů formou částečného rozvrhu. Advokát Holasic Zdeněk Joukl o tom informoval v tiskovém prohlášení. Situace Sberbank, která měla vazby na Rusko, se zhoršila po odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru.

Obce a města měly dostat peníze

Insolvenční soud výplatu schválil 13. listopadu a více než 90 obcí a 80 měst mělo dostat vyplaceno 95 procent svých pohledávek. LitFin, která měla jako jeden z věřitelů dostat vyplaceno 26 milionů korun, se proti tomuto postupu odvolala, věřitelé tak zatím peníze nedostanou.

Je to šikana, tvrdí právník

„Považujeme podané odvolání za šikanózní výklad práva a veřejně jsme společnost LitFin SPV 9 vyzvali, aby vysvětlila své pohnutky k takovému jednání,“ uvedl Joukl. Holasice měly dostat vyplaceno 3,4 milionu korun, Sberbank jim dlužila 3,6 milionu. „Jde o částku, kterou jsme mohli v příštím roce proinvestovat,“ doplnila starostka Holasic Lenka Ungrová. Obec má pro letošní rok schválený rozpočet s příjmy 28 milionů korun a výdaji 32 milionů korun.

Podpořil je Svaz měst a obcí

Advokát obce zároveň přípis zaslal Svazu měst a obcí a vyzval ostatní věřitele, by se proti postupu firmy LitFin také ohradili. Předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl ho podpořil. „Rozhodně tuto aktivitu podporujeme, věřitelé počítali, že budou mít peníze do konce roku na účtech a budou s nimi moci příští rok hospodařit. Jakékoliv zpoždění výplaty je problém, peníze jsou zablokované už víc než rok,“ uvedl Lukl.

Konkurz trvá od loňského srpna

V pondělí skupina Fipox oznámila, že nabídla firmě LitFin odkoupení její pohledávky v plné výši, aby proces výplaty odblokovala. Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem loňského srpna. Česká národní banka na začátku května pravomocně odebrala bance bankovní licenci a pražský městský soud poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB 28. února 2022. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Věřitele měla vyplatit Komerční banka

Věřitele zkrachovalé Sberbank CZ měla vyplatit v absolutní většině případů Komerční banka, která již má zkušenosti s výplatou náhrad z Garančního fondu. Ve všech případech má být výplata bezhotovostní, kdy peníze budou zaslány na bankovní účet vedený v ČR, a to výhradně v českých korunách.

Větší klienty vyplatil garanční systém

Klienty s vklady do 100.000 eur, tedy zhruba 2,5 milionu korun, už vyplatil Garanční systém finančního trhu. Prostřednictvím poboček Komerční banky dosud vyplatit náhradu vkladů více než 87.000 klientů Sberbank CZ. Získali přes 25 miliard korun. Náhrady vkladů ze zkrachovalé Sberbank CZ začal Garanční systém vyplácet 9. března 2022, tedy sedm pracovních dnů po pádu banky.