fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Hrad Špilberk se otevře pro výstavu s názvem Poklady z depozitářů

mmb-spi

Foto:

MMB (archiv)

Šest významných předmětů v šesti atraktivně řešených místnostech a šest unikátních příběhů, které se k nim vážou. To je koncept připravované jubilejní výstavy Muzea města Brna Poklady z depozitářů, kterou budou moci návštěvníci navštívit na hradě Špilberku od 21. září 2022 do 31. března 2023. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala tisková mluvčí Muzea města Brna Barbora Kachlířová.

Město Brno už 130 let systematicky buduje svoji sbírku, které položil základy podnikatel s vlnou a milovník umění Heinrich Gomperz, když ve své závěti odkázal Brnu velmi cenné umělecké předměty. Z původních 373 exponátů se sbírka rozrostla na neuvěřitelných 206 589 kusů. Od roku 1904 je její správou pověřeno Muzeum města Brna.

„V tomto případě nejde o kvantitu vystavovaných předmětů, ale především o kvalitu a o to, co představují. V naší výstavě jsou pokladem nejen samotné předměty, ale především také silné příběhy, které za nimi stojí. To je to, co chceme, aby si návštěvníci po zhlédnutí výstavy odnášeli,“ vysvětluje ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Výstava se dotýká kapitoly bohatství a luxusu sídelního města moravských markrabat 14.-15. století. Nastiňuje hrdinství brněnského poštmistra a jeho domu při tureckém vpádu roku 1663. Připomíná kontroverzní stavbu německého domu, kdy je zde k vidění jeden z mála předmětů, který ze zbourané budovy zůstal zachován.

Zlaté roky věhlasu prvorepublikového nábytkového designu z Brna ilustrují výrobky legendárních Spojených uměleckoprůmyslových závodů.

„Vystaveno je i nejstarší umělecké dílo z uměleckohistorických sbírek muzea. A podíváme se i do nedávné minulosti, která je ve výstavě reprezentována artefakty spojenými s jednáním premiérů Václava Klause a Vladimíra Mečiara v proslulé vile Tugendhat, kde bylo v létě 1992 dohodnuto rozdělení Československa,“ uzavřela Kachlířová.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT