Areál kyjovského koupaliště byl naposledy v provozu v létě 2019. Na další dvě sezony bazény jej zavřela pandemie koronaviru, a hlavně havarijní stav s vysokými úniky vody. Generální rekonstrukce vyjde zhruba na 70 milionů a areál promění k nepoznání. Příští rok se venkovní část navíc rozšíří o moderní aquacentrum.

Zastaralost původního areálu, který měl už nejlepší roky dávno za sebou, ilustrovalo podle mluvčího radnice v Kyjově Filipa Zdražila natáčení životopisného snímku o Alexandru Dubčekovi v létě před pěti lety. Filmaři si kyjovské koupaliště vybrali právě proto, že jeho retro vzhled věrně odpovídal šedesátým letům minulého století.

Vedení města proto začalo s přípravami na zásadní modernizaci. „Projekt se v čase mírně upravoval tak, aby odpovídal nejmodernějším trendům, současně byl co možná nejšetrnější k přírodě i městské kase,“ vysvětlil v tiskové zprávě kyjovský starosta František Lukl (Sedmadvacítka nezávislých) s tím, že koupaliště se otevře ve čtvrtek 21. července.

Samotné stavební práce trvaly zhruba půl roku. Během nich se areál v centru města proměnil k nepoznání. Cílem bylo zatraktivnit nový provoz všem věkovým skupinám, pro plavce i ty, kteří upřednostňují vodní radovánky.

„Venkovní část nabízí tři moderní bazény. Nejdominantnější je velký víceúčelový bazén se třemi 50 metrů dlouhými plaveckými dráhami a oddělenou odpočinkovou zónou s perličkovou lázní, masážními lehátky a zabudovanými vodními tryskami. Vedle něj, oddělený venkovním barem, je neplavecký bazén s třídráhovou skluzavkou, vodní houpačkou a dalšími vodními prvky. Nejmenší návštěvníci si užijí brouzdaliště se skluzavkou, vodními pistolkami a menšími tryskami,“ vypočítal místostarosta Daniel Čmelík (Sedmadvacítka nezávislých).

Výše vstupného odpovídá cenám v podobných zařízeních. Dospělí dají za celodenní vstup 90 korun, nezletilí, zdravotně postižení a studenti 70 korun, děti do 6 let zdarma. Vodomilové, kteří na koupališti tráví většinu léta, mohou využít cenově výhodnější permanentky.

Šatny a toalety vyřešilo město v této sezoně provizorně formou unimobuněk – komfortní plnohodnotné zázemí totiž bude situováno v kryté části aquacentra, která je dosud ve výstavbě a do provozu bude uvedena během příštího léta. „Krytá část nabídne vedle bazénu i tobogán a další vodní prvky, nebude chybět stylová restaurace. Velkým lákadlem je pak saunový svět, který, věřím, že návštěvníky oslní úchvatnou atmosférou,“ doplnil Lukl.

Za projektem stojí architekti z ateliéru SENAA. „Snažili jsme se o nadčasovou architekturu, která s citem naváže na stávající zástavbu. Zohledňuje kontext okolních domů, výškově nevyčnívá a danému prostoru křiklavě nedominuje,“ popsal architekt Václav Navrátil.

Náklady na rekonstrukci koupaliště vyjdou zhruba na 70 milionů, výstavba sousedního aquacentra bude stát asi 215 milionů korun. Celkově tak jde o největší investici v historii města.