fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Hygienici na jižní Moravě zaznamenali sedminásobný nárůst průjmových nemocí

il-p9

Foto:

ilustrační (Pixabay)

Hygienici v Jihomoravském kraji evidují letos oproti stejnému období loňského roku sedminásobný nárůst případů průjmových nemocí. Od začátku roku zaznamenali kolem 670 případů, řekla ČTK ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Zhruba 260 lidí bylo s problémy hospitalizováno. Nejvíce případů je u malých dětí a také seniorů nad 75 let. Navýšení počtu případů podle hygieničky způsobily covidové lockdowny v posledních dvou sezonách.

Problémy způsobují rotaviry, které s sebou přinášejí podle Ciupek četné vodnaté průjmy s horečkami i zvracení. K pondělí hygienici evidovali 670 případů, vloni ke stejnému datu 98 případů. "V letošním roce bylo 258 případů hospitalizováno na infekčním oddělení. Výskyt je rovnoměrný, žádný kumulovaný hromadný výskyt nebyl zaznamenán," uvedla Ciupek.

Podle ní nákaza souvisí s pobytem v kolektivech, ať už jsou to školy nebo předškolní zařízení, ale i zdravotnická zařízení. "Nejvyšší výskyt je u dětí od jednoho do čtyř let a od pěti do devíti let. Dále máme 54 případů kojenců do jednoho roku a 33 seniorů nad 75 let," řekla Ciupek.

Virus se podle ní šíří v prostředí, je velmi odolný a přežívá na předmětech a rukou, přičemž k infekci stačí malé množství viru. "Velkým rizikem pro malé děti a seniory je rychlá ztráta tekutin a jejich nedostatečná kompenzace vedoucí k poruše funkce ledvin. Nutná je včasná hospitalizace a náhrada tekutin infusí," zdůraznila Ciupek.

Navýšení počtu případů podle ní stejně jako například u nárůstu počtu planých neštovic způsobily lockdowny v posledních dvou sezonách zapříčiněné pandemií covidu. "Nosila se ochrana dýchacích cest, nedocházelo k přirozenému promořování běžnými infekcemi šířícími se vzduchem a nyní se situace takříkajíc dohání," dodala epidemioložka.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT