I přes odpor několika místních obyvatel usiluje brněnský developer Domoplan o stavbu jezdeckého klubu Srpek u stejnojmenného rybníka v Kuřimi na Brněnsku. Před sedmi lety stavbu plánoval místní podnikatel a otec mladé jezdkyně Marian Michlíček. Když se mu nepodařilo získat kvůli odporu místních potřebná povolení, projekt prodal a mezitím postavil zázemí v nedalekých Ostopovicích, vyplývá z dokumentu na Informačním portálu EIA a z informací, které ČTK poskytla Michlíčkova manželka. Developer na středeční dotazy ČTK neodpověděl.

Developerovi se podařilo získat pravomocné územní rozhodnutí, proti kterému podal spolek Kuřim pro lidi letos v lednu správní žalobu ke Krajskému soudu v Brně, vyplývá z informací na webu spolku.

Z dokumentu pro posouzení vlivu stavby na životní prostředí vyplývá, že záměr se za sedm let změnil jen minimálně

Developer musí projekt nechat posoudit proto, protože platnost sedm let starého kladného stanoviska již vypršela. Zatímco původní projekt počítal s rozlohou čtyři hektary, v současném projektu je vypuštěna část přiléhající k rybníku, proto se rozloha zmenšila o 3000 metrů čtverečních (0,3 ha). Na příjezdové komunikaci mají být také proti původnímu záměru místa pro vyhýbání aut. Zátěž pro území by tak měla být menší.

V areálu má vzniknout krytá i nekrytá jízdárna, stáje a také jezdecký klub s restaurací, jež má sloužit jako výletní

Ve stájích má být pro koně 22 boxů. Dnes je na místě plánovaného klubu pole. Město si již před lety na investorovi vymohlo některé změny, které jsou do záměru zapracované. Podle dokumentu by chtěl mít investor hotovo v roce 2025, záleží však na tom, jak dopadne správní žaloba a jak rychle získá stavební povolení. Odpůrci v žalobě argumentují tím, že záměr je v rozporu s územním plánem, že podle nich nenaplňuje definici solitérní stavby, že navrhuje nevhodné dopravní řešení a že bude mít negativní vliv na vodní poměry a zhorší stav podzemních vod.