Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZUZ) zachytili poprvé na českém území v sadbě brambor háďátko kolumbijské. Jde o škůdce, který poškozuje hlízu a snižuje výnosy. Díky záchytu se podařilo zasaženou část sadby z Německa a Nizozemska zlikvidovat. Nedostala se tak na zemědělské pozemky, což by mohlo vést k potenciálnímu šíření škůdce. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí ÚKZUZ Ivana Kršková.

Kromě brambor patří mezi hostitelské rostliny háďátka i rajčata, vojtěška a mrkev, méně často například i cukrovka, obilniny či kukuřice. Napadené bramborové hlízy mají vnitřní nekrózy a také vytvářejí hálky, jakési drobné nádory. „Jsou-li například hlízy pěstovány ke zpracování na hranolky, mohou být zahnědlá místa důvodem k jejich odmítání zákazníky,“ doplnila Kršková.

ÚKZUZ informoval i ostatní členské země a Evropskou komisi prostřednictvím systému rychlého varování iRASFF

Německo v návaznosti na oznámení potvrdilo na svém území další ohnisko výskytu tohoto nebezpečného škůdce. Háďátko patří do skupiny kořenových hálkotvorných háďátek a patří mezi hlístice. Poškození je patrnější na pozdnějších odrůdách s vyšším obsahem škrobu, vyplývá z webu ÚKZUZ, který o háďátku podrobněji pojednává.