Současný hejtman Jan Grolich chce jako lídr lidovců obhájit své křeslo. Rozhodli o tom delegáti nominační konference KDU-ČSL v Jihomoravském kraji, kteří volili své kandidáty do krajských voleb v roce 2024. Chci ukázat, že můžeme vyhrát, řekl na sjezdu lidovců Grolich.

Chci naplno využít potenciál jižní Moravy, řekl hejtman

„Minule jsem kandidoval s tím, že se věci dají dělat jinak. Ale to už teď nestačí. Chci naplno využít potenciál, který jižní Morava má.  Díky univerzitám, high-tech firmám, start-upům a výzkumným institucím, které u nás vytváří unikátní prostředí, se jižní Morava může stát jádrem budoucí prosperity celé země. Jak se pořád básní o tom, že bychom se měli změnit z montovny na mozkovnu, tak tohle může začít právě u nás. Chci ukázat, že můžeme vyhrát,“ řekl Jan Grolich.

Dvojkou bude Grolichův náměstek Zámečník

Dvojkou zvolili delegáti náměstka Jihomoravského kraje pro regionální rozvoj Jana Zámečníka. „Baví mě dávat věci do pohybu a realizovat věci, o kterých všichni říkali, že to není možné. A ono se ukázalo, že to jde, takže jsme zvládli například speciální dotace pro ohrožené regiony, projekty na zadržování vody v krajině nebo zahájili výstavbu Sanatoria Pálava,“ uvedl Zámečník.

Starostka tornádem poničených Hrušek je trojkou

Lidoveckou trojkou se stala Jana Filipovičová, která je od roku 2014 starostkou obce Hrušky. Tu poničilo předloni v červnu tornádo. „Po tornádu jsem poznala nablízko spolupráci jak s Janem Grolichem, tak Janem Zámečníkem, a to jsou lidi, se kterými chci spolupracovat i na krajské úrovni,“ vysvětlila svou kandidaturu starostka Filipovičová.

Čtyřkou bude místostarosta Vyškova Roman Celý

Na čtvrtém místě bude za KDU-ČSL kandidovat místostarosta Vyškova a bývalý náměstek hejtmana Roman Celý. „Pro mě je důležité předat jižní Moravu dalším generacím v lepším stavu, než v jakém jsme ji přebírali. Proto musíme dbát jak na životní prostředí, tak strategické stavby v oblasti dopravy, stejně jako na vzdělání nebo kulturu,“ dodal Celý.