Zájem stavět Janáčkovo kulturní centrum v Brně mají čtyři firmy. Na sociálních sítích o tom informovala primátorka města Markéta Vaňková (ODS). Lhůta pro podání žádostí o účast v dvoukolovém zadávacím řízení skončila dnes. Původně měla vypršet 15. srpna, město ji ale prodloužilo kvůli úpravám v zadávací dokumentaci. Soutěžní cena na stavbu koncertního sálu pro Filharmonii Brno je 2,4 miliardy korun, práce potrvají nejméně tři roky.

Budou posuzovat žádosti

„Nyní bude probíhat posouzení žádostí a v případě nejasností budeme vyzývat účastníky k doplnění či vyjasnění. Cenové nabídky prozatím nebyly podávány, jelikož k jejich podání budeme vyzývat pouze kvalifikované účastníky. Zadávací řízení je realizováno jako tzv. užší neboli dvoukolové, kdy nyní probíhá jeho první, kvalifikační, fáze,“ sdělil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Filharmonici potřebují větší prostor

Výběrové řízení na firmu, která centrum postaví, vypsala městská společnost Brněnské komunikace v červnu. Představitelé města předtím čelili kritice opozičních zastupitelů i osobností kulturního života za to, že stavbu koncertního sálu odkládali. Filharmonie Brno dosud hraje v Besedním domě, kde nemůže odehrát koncerty v maximálním možném složení.

Do sálu se vejde 1200 lidí

Sál zhruba pro 1200 lidí bude stát mezi Veselou a Besední ulicí. Bývalo zde parkoviště, které v roce 2018 nahradily podzemní garáže jako první etapa stavby. Jsou však zakonzervované a nevyužívané, přestože město dříve usilovalo o to, aby stavba samotného koncertního sálu navázala na stavbu garáží.