Radní Jihomoravského kraje opět vyhlásili soutěž o Nejlépe opravenou kulturní památku Jihomoravského kraje v roce 2020. Cílem, už čtrnáctého ročníku v řadě, je motivovat vlastníky kulturních památek k jejich obnově. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí hejtmanství Michal Cagala.

„Chceme, aby se lidé rozhlíželi kolem sebe, všímali si kulturních pokladů a aby ti, co tyto poklady vlastní, měli větší motivaci se o ně řádně starat. Ostatně jižní Morava přiláká ročně statisíce turistů, a nejenom ti památkové skvosty v nových kabátech určitě ocení," řekl hejtmanův náměstek pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu František Lukl (STAN).

Uzávěrka přihlášek do soutěže bude 19. února 2021, hlasování prostřednictvím SMS zpráv od 15. do 31. března 2021, výsledky soutěže budou vyhlášeny na přelomu května a června. Přehled navržených památek s instrukcemi k hlasování najdou zájemci na krajských webových stránkách.

„Z přihlášených památek bude soutěžní komisí vybráno maximálně 35 nejlepších návrhů, které budou soutěžit o ceny v následujících kategoriích,“ doplnil Cagala. Památky pak budou soutěžit o ceny ve třech kategoriích. Do první patří velké stavby, jako jsou hrady, zámky, kostely, kláštery, fary, tvrze, hospodářské dvory, atd. Do druhé spadají díla výtvarného umění, což jsou např. obrazy, sochy, nástěnné malby, při jejichž obnově se uplatňuje metoda restaurování. A do poslední kategorie patří drobné stavby, jako je lidové stavitelství, kapličky, zvoničky, boží muka nebo třeba poklony.

„Soutěžní komise může také udělit zvláštní cenu pro kulturní památku, která ji zvláštním způsobem zaujme. Porotci mohou vybrat i osobnost, která vykazuje hluboký a trvalý zájem, vytrvalost a obětavost ve vztahu k péči o památky. Té pak udělí titul Rytíř péče o památky v Jihomoravském kraji, popsal Cagala. Ten dále doplnil, že na souhrnné ocenění vyčlenil Jihomoravský kraj 530 000 korun.

Cena veřejnosti vzejde ze SMS hlasování, kdy z každého telefonu bude možné přes SMS poslat jen jeden hlas.