Jihomoravské policie získala tři nové koně, služební stáj v brněnských Medlánkách rozšířila trojice valachů Cezar, Vinnetou a Garant. Informovala o tom policejní mluvčí Petra Ledabylová.

Tři noví koně jsou posilou jihomoravské služební služební hipologie. Valaši už dokončili výcvik v Remontní a výcvikové stáji Policie ČR v Písku, a momentálně už jsou ustájeni ve služební stáji v brněnských Medlánkách.

„Postupně se budou zapojovat do činnosti oddělení, které působí na celé jižní Moravě. Koně jsou policistům velkou pomocí při pátracích akcích po hledaných a pohřešovaných lidech, zvládnou obtížný terén, překážky, a umožňují policistovi větší rozhled. Respekt budí také na bezpečnostních opatřeních na demonstracích, sportovních utkáních a setkáních extremistů. Policejní koně musí proto dobře zvládat hluk, stres, dýmovnice či vypjatou atmosféru a davy lidí,“ popsala Ledabylová.

Koně působí také preventivně v rekreačních a chatových oblastech, kam se auta nedostanou. „Nejdůležitější je povaha – kůň by měl být vyrovnaný, klidný a s chutí do práce. Na zřetel bereme i jednotný vzhled koní a proto pořizujeme hlavně hnědáky, ryzáky a vraníky,“ doplnila Ledabylová.

Jízdní policie působí v Brně od roku 1993. Ve služební stáji je 15 koní plemene českého teplokrevníka, se kterými pracuje 14 policistů, jimž v péči o ně pomáhají 3 občanští zaměstnanci. Služební koně mají v brněnských Medlánkách k dispozici zmodernizovaný areál s několika typy jízdáren pro různé druhy výcviku uvnitř i venku.