01. 02. 2023 Dnes má svátek Hynek

Jihomoravská záchranka má za osm milionů dva nové speciální vozy

Jihomoravská záchranná služba má dva nové speciální vozy. Jeden bude pro ošetření více lidí, bude tedy zasahovat u velkých požárů nebo nehod, druhý bude převážet orgány a transplantační tým. 
img-20210219-wa0005

Foto:

redakce (MOŠ)

Novinářům to dnes řekla ředitelka krajské záchranné služby Hana Albrechtová. Náklady na pořízení ve výši osm milionů pokrylo částečně ministerstvo zdravotnictví a částečně Jihomoravský kraj jako zřizovatel.

Vozidlo Mercedes-Benz Atego za šest milionů od ministerstva zdravotnictví bude sloužit pro mimořádné události, jako byla například předloňská srážka tramvaje a trolejbusu v Brně, při níž se zranilo 40 lidí. Podle Albrechtové bude sloužit pro ošetření více než desítky lidí. Dosud k větším nehodám, požárům nebo podobným událostem vyjíždí více posádek a každá ošetří jednoho, maximálně dva pacienty. Vůz nabízí kyslíkovou terapii až pro 12 pacientů zároveň. Vůz může sloužit například i v zimě u požárů, aby nemuseli lidé čekat venku před objektem. "Podobný vůz mají jen v Praze. Většinou máme za rok do deseti takových událostí," dodala Albrechtová.

Desítky výjezdů bude mít menší vůz Mercedes-Benz Vito, který bude sloužit pro převoz orgánů a transplantačního týmu. Vůz za dva miliony korun koupil Jihomoravský kraj. "Jsou investice, u kterých víme, že mají smysl. Díky nejmodernější technice dokážou naši zdravotníci zachránit životy tam, kde to ještě před lety nebylo možné," uvedl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle Albrechtové tak záchranku čeká například převoz bijícího srdce. "Nové auto zajistí převoz jak speciálních boxů s orgány určenými k transplantaci, tak celého týmu," doplnila.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT