Jihomoravské hotely a penziony očekávají na podzimní prázdniny mezi 26. a 29. říjnem plno, i když řada z nich pobyty zdražila. Když je hezké počasí, bývají ale obsazené všechny podzimní víkendy, řekla rezervační manažerka hotelu Galant Mikulov Anna Kočinová.

Ceny stouply zhruba o desetinu

Ceny se v hotelích a penzionech v průměru zvyšovaly přibližně o deset procent, což je asi 300 korun na noc za pokoj. Důvodem bylo hlavně zvyšování provozních nákladů a cen energií. Někde ale na podzimní sezonu nechávají ceny nižší. „Zdražovali jsme už v dubnu. Přes letní prázdniny jsme drželi ceny trošku vyšší a teď na podzimní a zimní sezonu až do března jsme ceny snížili,“ uvedla manažerka Lednice Resortu Katarína Kotúčová. Na rozdíl od většiny ostatních krajů je na jižní Moravě hlavní sezona v létě a zimní sezona je kvůli absenci hor slabá a využívaná jen minimálně.

Teď jsou obsazení asi ze 75 procent

Momentálně mají hotely kapacitu zaplněnou přibližně ze tří čtvrtin, ale očekávají podle zkušeností z předchozích let, že se na podzimní prázdniny hotely zaplní kompletně. „Termíny prázdnin jsou vždycky žádané a plně obsazené,“ sdělila majitelka penzionu Residence Znojmo Jitka Venclíková. Většinu pokojů si hosté zarezervují v několikaměsíčním předstihu, zbytek na poslední chvíli, tedy týden nebo jen pár dní před odjezdem. „Konec října už není tak exponovaný, takže místo se dá sehnat i takto,“ řekla recepční hotelu Skalní mlýn v Moravském krasu Lenka Řeháková.

V Lednici momentálně vedou cizinci

Ne všude jsou ale důvodem obsazenosti hotelů podzimní prázdniny. „Momentálně tady máme samé zahraniční turisty. Většinou je to tak půl napůl Češi a cizinci, rodiny s dětmi, firmy – je to individuální,“ doplnila Kotúčová. Jaro a podzim patří především v Brně zájezdům seniorů z okolních států.

Meteorologové očekávají ochlazení

Vytíženosti hotelů a penzionů svědčí i neobvykle teplé a slunečné počasí, které bylo v září a panuje dosud. Od neděle už však meteorologové předpovídají razantní pokles teplot a tento týden už může přes noc i mrznout.