Délka 132 metrů a šířka 4,8 metru. Takové rozměry bude mít kovová lávka, která v následujících letech vyroste poblíž Rohatce u ústí říčky Radějovky. Realizaci dnes odklepli krajští zastupitelé, teď přijde na řadu realizace projektu. V tiskové zprávě o tom informovala hejtmanova mluvčí Alena Knotková.

Nové přemostění poskytne po vybudované lávce u Mikulčic a připravovaném projektu transbordéru u Vnorov další možné turistické propojení břehů hraniční řeky Moravy na česko-slovenském pomezí. Kraj podpoří jedním milionem korun vypracování projektové dokumentace. Ta přijde celkem na 3,5 milionu korun a nechá ji vypracovat obec Rohatec.

„Nová lávka bude navazovat na vznikající cyklostezku podél Baťova kanálu propojující Veselí nad Moravou a Hodonín. Bude sloužit nejen pěším a cykloturistům, ale konstrukčně i prostorově bude navržena tak, aby umožnila i průjezd lehčích vozidel integrovaného záchranného systému. Lávka propojí území České a Slovenské republiky, respektive území Jihomoravského a Trnavského kraje. A to rozhodně podpoří také nárůst návštěvníků nejen Baťova kanálu, ale i dalších turistických cílů v této lokalitě kraje,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL).

Ten dále dodal, že nová lávka přispěje i k větší bezpečnosti cykloturistů jedoucích po mezinárodní cyklotrase EuroVelo 4 a Moravské stezce. „Vyhnou se tak pohybu nebezpečným úsekem po silnici I/55, kde dosud uvedené cyklotrasy vedou“ doplnil Zámečník.

Oblíbený turistický cíl, kterým je Baťův kanál a oblast Slovácka a Horňácka, v této lokalitě poblíž okolí Rohatce ročně navštíví v průměru 70 tisíc cyklistů

Stanovit v současné době přesné náklady na vybudování lávky přes řeku Moravu u Rohatce je s ohledem na pohyb cen kovových součástí mostu nereálné. Více napoví projektová dokumentace, která by se měla připravovat v příštím roce, naváže na ni i stavební řízení. Samotná stavba by tak mohla začít v roce 2025 v případě, že obec Rohatec získá finanční zdroje na spolufinancování.