Výstavba bude financovaná z úvěru Evropské investiční banky a také z peněz kraje. Kraj má schválený úvěr 700 milionů, na investice v různých oblastech ho bude čerpat po několika částech ve více letech.

Krajští radní schválili zahájení zadávacího řízení na zpracování a projednání projektové dokumentace. Podle hejtmanovy náměstkyně Taťány Malé (ANO) zodpovědné za investice jsou předpokládané náklady u mikulovské základny 49,5 milionu, u zbývajících tří staveb by každá měla stát bezmála 63 milionů korun.

V Boskovicích bude základna v areálu nemocnice v západní části. V Kyjově bude také v nemocnici. "V současnosti se v blízkosti nemocnice nachází stávající výjezdová základna, která nesplňuje standardy budov záchranné služby. Úprava je nemožná z důvodu nedostatečného počtu a rozměrů garáží sanitních vozidel, nedostatečného zázemí posádek a celkového konstrukčního řešení objektu," uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková. Proto se stavba stanoviště uskuteční na jiném místě.

Také ve Veselí vznikne nová budova. "Výjezdová základna je nyní ve vlastním objektu. Sousedí s poliklinikou. Součástí objektu nejsou stání zásahových vozidel, která jsou zaparkovaná na volném prostranství před budovou, což odporuje standardu, ale i předpisům," řekla Brindzáková. Nevyhovující jsou podle ní i tepelně-technické parametry obvodového pláště a okna. V Mikulově vznikne výjezdové stanoviště v západní části města v těsné blízkosti areálu hasičů.