„Díky daňovým přebytkům jsme mohli rozdělit 610 milionů, se kterými jsme nepočítali. Nechceme tyto prostředky projíst. Každý, kdo jižní Moravu zná, tak ví, kam by se měly dát. Celkem 360 milionů tak míří do oprav silnic a budování infrastruktury. Zbylou čtvrtmiliardu pak investujeme do krajského majetku,“ řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Rozdělení příjmů ze sdílených daní už odsouhlasili krajští radní, za týden o něm budou rozhodovat ještě zastupitelé.

Správě a údržbě silnic JMK tak poputuje 200 milionů korun na opravy a rekonstrukce silnic, mostů nebo na nákup technického vybavení. Konkrétně půjde o 8 ks automobilových podvozků včetně radlic a nástaveb pro letní a zimní údržbu nebo třeba teleskopické nakladače a traktorové nosiče.

Navýšení finančních prostředků je zapotřebí také v oblasti reprodukce krajského majetku. Z vyčleněných 250 milionů korun zamíří do školství zhruba 95 milionů korun, do kultury 8 milionů korun, do sociální oblasti 41 milionů korun a necelých 91 milionů korun do zdravotnictví.

„Zbývajících 15 milionů korun použijeme na počáteční náklady související s výstavbou Domova pro seniory Bučovice. Konkrétně se jedná o domov se zvláštním režimem, který nabídne pobytovou sociální službu osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu chronického duševního onemocnění, a osobám s Alzheimerovou demencí a ostatními typy demencí, jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc a péči jiného člověka,“ doplnil radní pro investice Vladimír Šmerda (ODS).