Jihomoravský kraj rozjel novou kampaň, vybízí k posilovací dávce proti covidu

  • Foto

    ilustrační (Pixabay)

Jihomoravský kraj novou kampaní vybízí lidi, aby šli na třetí, posilovací dávku očkování proti covidu-19. Účinky očkování jsou v praxi znát, podle hejtmanství neleží na umělé plicní ventilaci zatím v České republice žádný pacient s covidem, který má za sebou třetí posilující dávku očkování.  Na účinky, které potvrzuje i praxe, má upozornit nová kampaň. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí hejtmanství Alena Knotková.

Základem kampaně jsou informační spoty, které mohou lidé zaslechnout ve vybraných rádiích a zahlédnout na sociálních sítích i ve spojích hromadné dopravy IDS JMK. Na základě aktuálních statistik kraj zpracoval i letáky, které rozešle městům a obcím.

Cílem kampaně je vybídnout lidi, aby zvláště teď, když stoupají počty nakažených kvůli nové variantě omikron, zvážili třetí dávku očkování. „Vidíme, že to funguje a není potřeba se ničeho bát. Lidé s posilující dávkou mají více než 90% šanci, že je ochrání proti těžkému průběhu, a více než 80% šanci, že se jim nemoc vyhne úplně. To jsou velmi optimistická čísla. Když jsem měl jít na posilující dávku já, tak nebylo moc nad čím přemýšlet,“ uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Šíření mutace omikron bude velmi rychlé, jak předpovídají i modelové odhady. Očekává se proto i větší počet příjmů v nemocnicích. „Omikron je třikrát nakažlivější než delta. Kvůli narůstajícímu počtu karantén může tvrdě zasáhnout život každého z nás. Vysoká čísla navíc znamenají riziko, že se nám opět zahltí nemocnice. Nečekejte, v očkovacích centrech je teď míst dostatek,“ apeluje radní pro oblast zdravotnictví Jiří Kasala (ODS).

Posilující dávku dostalo už 32 % obyvatel v Jihomoravském kraji, zájemci se mohou na jižní Moravě nechat naočkovat na 19 místech. V terénu jsou také mobilní očkovací týmy.

Ukázka videa ke kampani:  https://www.youtube.com/watch?v=45t8l9n_zUk