Jde o oblasti, v nichž vypověděl dopravcům od loňského 1. listopadu smlouvu. Kraj tím řešil problémy, kdy dopravci museli zvyšovat mzdy řidičům, ale neměli dostatek peněz a kraj už neměl možnost jim přidat. V nově uzavřených smlouvách budou dopravci jezdit v průměru za 35 korun za kilometr, což je zhruba o sedm korun více než dříve, řekla mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Některé nové smlouvy budou platné do konce roku 2021, některé do konce roku 2022. Všichni dopravci podle nich začnou jezdit letos od 1. června. Ze 13 podoblastí vypsal kraj soutěž pro devět, pro další čtyři chystá jiný typ zadávacího řízení, protože se nikdo nepřihlásil. Za rok kraj zaplatí dosud vybraným dopravcům podle informací ve Věstníku veřejných zakázek 177 milionů korun.

V soutěži uspěly firmy, které dosud v kraji jezdily. Na dopravní obslužnosti se na jižní Moravě podílí téměř 20 dopravců.

Kraj nyní nevybíral dopravce pro oblast Jihozápad, kterou tvoří převážně Znojemsko, protože zde uzavíral smlouvu až poté, co dopravci mohli do nabídek promítnout vládní nařízení o minimálních mzdách řidičů. Na Brněnsku, Blanensku a v oblasti Jihovýchod by měl kraj po ukončení krátkodobých smluv opět uzavřít nové desetileté smlouvy.

Vládní nařízení o minimálních mzdách řidičů udělalo na jižní Moravě v porovnání s ostatními kraji největší problémy, protože kraj mohl poslat dopravcům jen omezené množství peněz. Výpovědi smluv byly pro kraj nakonec jediným řešením, jak do budoucna zajistit autobusovou dopravu. Někteří dopravci se totiž ocitli na hraně krachu.