Jihomoravský kraj vyhlásil 24 konkurzních řízení na ředitele škol a školských zařízení. Novinářům to dnes řekla radní pro školství Jana Pejchalová (ANO). Kraj podle ní využil možnosti, že ředitelům v létě končí šestileté funkční období. U některých dostal na vyhlášení řízení podnět od školské rady a v jednom případě i od školní inspekce. Konkrétní školu ale Pejchalová neuvedla. Kraj jich zřizuje 185. Skoro sto ředitelů kraj potvrdil na dalších šest let.

Kvůli končícímu šestiletému období kraj vyhodnotil práci ředitelů. Použil výroční zprávy, podněty školských rad i inspekční zprávy, výsledky kontrol krajským úřadem a výsledky šetření stížností a podobně. Kraj může po šesti letech vyhlásit výběrové řízení, ale nemusí. "Vzhledem k administrativní i časové náročnosti jsme nepřistoupili k plošným konkurzním řízením. Stávající ředitelé budou moct obhajovat svou pozici. Šestileté období u většiny z nich skončí k 31. červenci. U ostatních škol končí postupně v následujících dvou letech," uvedla Pejchalová.

K novému školnímu roku by tak měl kraj vybrat 24 ředitelů. Týká se to například brněnského gymnázia na Slovanském náměstí, brněnské střední zdravotnické školy, gymnázií v Židlochovicích, Tišnově, Hustopečích, ale i valtické vinařské školy nebo základních uměleckých škol v Brně, Rosicích a Adamově, ale také Střediska služeb školám nebo základní školy při dětských léčebnách.