Jihomoravští celníci loni zajistili padělky za 100 milionů korun, nejčastěji v tureckých kamionech

  • Foto

    Celní správa České republiky

V rámci celního řízení bylo v loni zadrženo padělané zboží v hodnotě téměř 100 milionů korun. Podle tiskové zprávy celníků nastal útlum prodeje padělků na nechvalně známých tržnicích jižní Moravy a velká část nákupů „rádoby značkového“ zboží se přesunula do virtuálního prostřední.

„Brněnští celníci zaznamenali poměrně velký nárůst zásilek pro fyzické osoby, které byly zadrženy z důvodu, že zasílané zboží porušovalo některá práva duševního vlastnictví. V roce 2020 se jednalo o 193 případů, prodejní cena originálů by dosáhla částky pěti milionů korun,“ popsala mluvčí celníků Lada Temňáková.

V loňském roce zaznamenali jihomoravští celníci další nový trend, a to dovozy padělaného zboží v rámci kamionové přepravy převážně z Turecka. V řadě případů byly mezi běžným zbožím přepravovány také padělky světoznámých značek. V několika případech se jednalo o hodinky, ale převážnou část tvořily oděvy.

„Novinkou byl ovšem dovoz tkanin pro výrobu oděvů se vzorem “kára“ typického pro jednu z věhlasných značek v polovině prosince. V celním prohlášení bylo zboží deklarované jako textil v hodnotě přibližně dvou milionů korun. Důkladnou kontrolou a následným ověřením však celníci zjistili, že 21 793 kusů oděvů a tkanin porušuje práva duševního vlastnictví a prodejní hodnota originálů by přesáhla 44 milionů korun,“ uzavřela Temňáková.

Fotogalerie: