Jihomoravští silničáři dostanou na opravy a novostavby krajských silnic druhé a třetí třídy dalších 200 milionů korun z přebytku rozpočtu. Navýšení peněz pro Správu a údržbu silnic Jihomoravského kraje dnes schválili zastupitelé. Silničáři tak letos budou mít k dispozici 1,6 miliardy korun.

„Největší podíl částky půjde na rekonstrukce silnic a mostů,“ řekl radní jihomoravského kraje pro dopravu Jiří Crha (ODS). Kromě toho peníze pokryjí projektovou přípravu nebo technické vybavení. Silničáři plánují nákup techniky pro údržbu pozemních komunikací, traktorových nosičů a výměnných nástaveb včetně přídavných zařízení na letní údržbu cest. Zvýší se i částka určená na provoz a opatření zajišťující bezpečnost provozu prostřednictvím fondu BESIP.

„Pokaždé, když díky lepšímu výběru daní získáváme prostředky navíc, tak velkou část z nich dáváme do silnic a infrastruktury. Teď je to dalších 200 milionů,“ dodal jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

„Finance z velké části použijeme na celoplošné drobné opravy po zimě. Část pak půjde na dofinancování přemostění v Blansku a dále pak na nákup techniky a materiálů,“ vyjmenoval ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák.

Jednou z největších staveb letoška je obchvat Čebína na Brněnsku, který se staví od loňska a letos má být dokončený. Jednou z velkých staveb bude zahájení opravy šesti kilometrů silnice ze Zastávky u Brna směrem do Velké Bíteše, v Brně se bude opravovat část Staré dálnice a k vyšší bezpečnosti přispěje přestavba křižovatky u Předklášteří. V plánu jsou také opravy mostů třeba v Brodě nad Dyjí, Drnholci, v Jevišovicích či dva mosty u Mladkova.