Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje dnes spustila novou mapovou aplikaci, která veřejnosti poskytne online informace o zajištění zimní údržby na území jižní Moravy. Konkrétně se jedná o počet zasahujících vozidel, která jsou vybavená sypací nástavbou a sněhovou radlicí, jaká je jejich aktuální poloha a viditelný bude i stav ošetřených úseků.

„Naši krajští cestáři využívají obdobný systém už 10 let. Mohou tak v reálném čase sledovat, kolik vozidel v terénu zasahuje a zjistit jejich interní popis. Vzhledem k tomu, že zejména během zimní údržby je zájem o tyto činnosti silničářů enormní, tak jsme se rozhodli systém přenést na webové stránky, kde bude nonstop přístupný komukoliv,“ uvedl hejtmanův náměstek pro dopravu Jiří Crha (ODS).

Systém zobrazuje informace o ošetření silnic, jedná se tedy o posyp nebo pluhování

Úseky se zbarvují do odstínů fialové v okamžiku, kdy se vozidla po komunikaci pohybují a nemají zapnutý posyp nebo neprovádí pluhování. Jedná se tedy o takzvanou kontrolní jízdu.

„V průběhu kontrolní jízdy může vozidlo při zjištění závady ve sjízdnosti přejít do režimu údržby. V případě, že se úseky zbarvují od zelené přes červenou, modrou až po žlutou, tak vozidla provádí posyp nebo pluhování. Časová osa ošetření jednotlivých úseků vychází z platné vyhlášky, která stanoví, že úseky zařazené do příslušného pořadí důležitosti musí být ošetřeny v případě I. pořadí do 3 hodin, II. pořadí do 6 hodin a III. pořadí do 12 hodin,“ vysvětlil ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák s tím, že součástí aplikace je také zobrazení aktivních vozidel, tedy mají zapnutý motor a neaktivních, které se po 15 minutách od vypnutí motoru z mapy ztratí.

„Pracuje se na tom, aby se v mapě objevil i plán zimní údržby, aby byly vidět ošetřované úseky podle důležitosti nebo taky  které části silnic se neudržují nebo udržují plužením a podobně. V létě se zase do mapy může promítnout sečení podél silnic nebo zobrazení vozidel, které dělají běžnou údržbu,“ nastínil další možný vývoj aplikace hejtman kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).

Mapová aplikace je umístěna na stánkách SÚS JMK v záložce na hlavní straně webu pod názvem Pohyb vozidel zimní údržby