Dopravní podnik města Brna před nedávnem vydal výzvu a jejím cílem bylo jedno jediné – oživit jízdenkové automaty v jihomoravské metropoli. Přihlásilo se přes sto tvůrců a v těchto dnech získá nový vzhled dvaapadesát přístrojů. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí dopravního podniku Barbora Doležalová.

Dopravce si od akce slibuje menší míru vandalismu na typicky žlutých přístrojích

Kresby, koláže, grafika či básničky obyvatel Brna a fanoušků MHD se začínají objevovat na jízdenkových automatech po celém městě. Do veřejné výzvy, kterou vyhlásil dopravce na konci dubna, se přihlásilo celkem 116 tvůrců. „Původně jsme měli v plánu polepit pouze dvacítku vybraných přístrojů. Překvapil nás a taky mile zaskočil zájem ze strany veřejnosti, a hlavně kvalita děl, která se nám sešla. Proto jsme nakonec počet dokonce dvojnásobně navýšili,“ popsal generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Novou podobu tak bude mít třetina brněnských automatů, těch je po celém městě dohromady 156

Polepeny jsou boky přístrojů, součástí každého díla je v horní části i QR kód. Po jeho načtení se v mobilu zobrazí jméno autora, případně další informace. „Dlouhodobě bojujeme s projevy vandalismu na jízdenkových automatech. Z naší zkušenosti vyplývá, že pokud má daný přístroj polep, vandalové jej tak často neničí.  Budeme tedy doufat, že v nové, zkrášlené podobě zůstanou automaty co nejdéle a budou dělat radost cestujícím a kolemjdoucím,“ doplnil Havránek.

Do výzvy se zapojili jednotlivci, žáci základních škol, ale i profesionální umělci

Výběr konkrétního tématu byl čistě na nich. „Vytvořila jsem dílo s názvem „Bohyně dopravního podniku“, kde se snoubí prvky definující mou tvorbu a motivy odkazující na DPMB a Brno,“ uvedla například Alexandra Baraniaková.  Pestré bylo i samotné zpracování, někteří pracovali na tabletu, jiní využili možnost klasické koláže, kresby či malby, někdo techniky kombinoval nebo posílal autorské básně. „Když jsem dostal před pár měsíci tablet, mohl jsem se konečně nějak kreativně vyjádřit. Návrh symbolizuje vše, co k Brnu jistě patří,“ připsal ke svému dílu Milan Nedvěd.

Poté, co budou všechna díla vylepena, vznikne jejich souhrnná mapa, ke stažení bude na webových stránkách dopravního podniku.