Na propagaci se nešetří, a to ani kvůli ztrátám způsobeným pandemií, řekla ředitelka Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava Pavla Pelánová. Očekávaným lákadlem je Slovanská epopej Alfonse Muchy, která má být od léta vystavená v Moravském Krumlově.

"Peníze jsou obzvláště v této době pro kraj i město nedostatkovým zbožím vzhledem k obrovské zátěži rozpočtu v souvislosti s pandemií. Nicméně cestovní ruch zůstává pro naše místní samosprávy jedním z klíčových odvětví, které budou finančně podporovat," uvedla Pelánová.

V loňském roce jihomoravská centrála spustila kampaň Mimo davy, která představovala turistům méně známá místa. Letošní kampaň nese název Nestůj, cestuj!, a to třeba za vínem, hudbou či architekturou. "Jižní Morava je velice turistický region, převážná většina našeho kraje je orientovaná na cestovní ruch. Ovšem v době koronaviru se ukázalo, že například Brno je výrazně závislé na takzvaném byznys návštěvníkovi, který sem každoročně přijížděl naplnit brněnské hotely na různých konferencích, kongresech, pracovních setkáních. Tento typ návštěvníka prakticky přestal loni existovat," dodala Pelánová.

Brno letos vsadilo na živé centrum plné lidí posedávajících v otevřených zahrádkách i na patnících. Atmosféru dotvoří kulturní akce a volně hrající muzikanti, hudba má v Brně v létě znít téměř na každém rohu. V plánu je rovněž festival Uprostřed, Brasil Fest Brno, Pop Messe nebo hudební vrchol léta Maraton hudby. Kromě toho chce vedení města přilákat i rodiny s dětmi. Novinkou bude aplikace Play Brno, průvodce městem s prvky rozšířené reality. Prostřednictvím mobilu umožní dětem rozpohybovat místa v centru a například nakrmit "brněnského draka".

K návštěvě vyzývá také mikroregion Modré Hory, který spojuje vinařské obce v čele s Velkými Pavlovicemi. Pro letošek je připravená nová mapa, v on-line i tištěné podobě, s 50 nejoblíbenějšími cíli jako třeba opilé sklepy nebo stezka nad vinohrady. Destinační společnost Pálava a Lednicko-valtický areál připravily projekt individuálního multimediálního osobního průvodce, takzvaný IMOP, který formou webové aplikace navede turisty například na Svatý kopeček v Mikulově.

Turistické informační centrum v Lednici, jež patří díky zámku k nejnavštěvovanějším místům kraje, plánuje krojované hody, koncerty v zámeckém parku či noční prohlídky zámku. "Myslím, že obec nijak nesnižuje rozpočet na kulturní akce. Samozřejmě přemýšlíme více nad tím, zda danou akci pořádat a zda se na ni návštěvníci dostaví, abychom peníze jen tak nevyhazovali, ale tak to bude mít asi většina organizátorů. Nikdo nevíme, co máme čekat a jestli opatření a vše kolem pandemie lidi neodradí," řekla Lucie Kašinová z centra.

Podle Pelánové je jedním ze zajímavých a méně objevených míst Boskovicko a jeho židovská historie. Právě v Boskovicích je na letošní rok opět v plánu tradiční Festival pro židovskou čtvrť, který pořádá sdružení Unijazz. Součástí jsou kromě koncertů také divadelní představení, výstavy, promítání filmů či přednášky. Loňský ročník se uskutečnil v komornější variantě, některé akce však byly zrušené úplně a lidé se na ně mohou těšit až v letošním roce. Mezi ně patří například Pálavské vinobra