Dnes večer bude na nádvoří Nové radnice slavnostně zahájen 29. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Brno. Téměř tři desítky domácích a zahraničních souborů osvěží radostí a energií lidové hudby, písní a tanců poslední čtyři prázdninové dny. Umělce z Kapverd či Kostariky, domácí dospělé a dětské soubory, krojovaný průvod i tanečníky verbuňku uvidí od čtvrtka do neděle návštěvníci brněnského folklorního festivalu. Svou práci a výrobky jim na jarmarku na náměstí Svobody představí, popřípadě prodají také lidoví řemeslníci. Na centrálním brněnském náměstí a na nádvoří Nové radnice se odehraje i podstatná část festivalového programu, folklor však zavítá také do nyní rekonstruovaného, a proto jinak uzavřeného Paláce šlechtičen či do Dělnického domu v Líšni. Vše vypukne dnes večer v 19.30 na Nové radnici, kdy po slavnostním zahájení za účasti zástupců všech zúčastněných států zahraje BROLN, tedy Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů. V sobotu od 10 hodin roztančí město krojovaný průvod, představí se další zahraniční i tuzemské soubory a jedním z vrcholů festivalu by mělo být vystoupení více než desítky nejlepších tanečníků slováckého verbuňku. Pořad A na Brně verbujú začne na Nové radnici ve 20 hodin. V neděli pak dostanou větší prostor dětské soubory a druhým vrcholem festivalu by se měla stát oslava 110. narozenin Slováckého krúžku v Brně. S jubilantem si na Nové radnici od 17.30 zatančí a zazpívají gratulanti z řad významných brněnských souborů z dob současných i minulých. Na stejném místě pak bude od 19 hodin závěrečná slavnostní „třičtvrtěhodina“ patřit brněnskému Javorníku a zahraničním souborům.

Máte rádi tajemná místa? Chcete zažít neopakovatelnou atmosféru svíčkami osvětleného království smrti, které se nachází pod tenkou slupkou městské dlažby? Noční prohlídky v Kostnici u svatého Jakuba, která bude i poslední srpnový pátek otevřena i večer – od 19 hodin, jsou tu pro vás! Za jasného svitu sta svíček můžete být součástí strhující atmosféry tohoto zvláštního prostoru. Zážitek z návštěvy umocní také působivá hudba brněnského skladatele Miloše Štědroně, vytvořená speciálně pro toto pietní místo. Prohlídky se konají každých 30 minut ve skupině maximálně po 20 osobách. Poslední prohlídka je v 22.30 hodin. 

Načerpejte pozitivní energii na Historických slavnostech Rosa coeli v Dolních Kounicích. Dolní Kounice, starobylé město nedaleko Brna, vás vtáhne do víru dějin. První zářijový víkend se tam totiž konají Historické slavnosti Rosa coeli města Dolní Kounice. Vydejte se na jižní Moravu, navštivte tajemné rozvaliny Rosa coeli a užijte si jarmareční atmosféru i pozitivní energii, obklopující bývalý ženský klášter. Historické slavnosti Rosa coeli jsou jedinečnou událostí, kde se snoubí temperament lidových tradic, kultury, pestrost hudby, historické průvody a spontánní atmosféra. Slavnosti město pořádá již tradičně od roku 1998 na počest navrácení statutu města. Herci v historických kostýmech, rytíři a dámy v průvodu s koňmi, kejklíři, divadelní představení, výstavy a ohňostroj láká hlavně rodiny s dětmi. Na své si přijdou i znalci vína a kulinářských specialit. V sobotu začnou městské oslavy od 14 hodin, kdy své stánky otevřou jarmareční prodejci. Hlavní program se odehrává na Masarykově náměstí, kde mimo občerstvení a uchutnávky dolnokounických vín, můžete shlédnout bohatý kulturní program na pódiu a ve večerních hodinách ohňovou show.

Přijďte ochutnat Letní BaLetní koktejl 2018 a osvěžte si léto pod širým nebem s Baletem NdB! Po loňském úspěšném letním hraní na Biskupském dvoře se Balet NdB představí na sklonku léta s novou verzí Letního baletního koktejlu 2018 na nádvoří hradu Špilberk. Diváci se v dalších, baletem nevyzkoušených prostorách mohou těšit na Open Air koncert složený ze tří zcela nových choreografií vytvořených speciálně pro tuto příležitost. Mário Radačovský uvede v tomto „osmičkovém“ roce kreaci věnovanou roku 1968. Ale nebudeme řešit jen vážná témata, v našem koktejlu nebude chybět ani láska a humor. Markéta Pimek Habalová roztančí svou choreografií Bonsoir Brel nádherné nadčasové šansony Jacquese Brela s mottem „ v kterýkoliv čas a na jakémkoliv místě, lidské vztahy láskou a deštěm protkané“. A od Martina Svobodníka jsme si již zvykli vždy očekávat něco bláznivého, co nás pobaví. Tentokrát se můžeme těšit na dílo edukativního a zábavného charakteru s názvem O hudbě a tanci. Od pátku 31.8. až do neděle 2.9. na balet pod širým nebem na nádvoří hradu Špilberk.

Milí Brňané (i ostatní návštěvníci Brna či obyvatelé blízkého i vzdálenějšího okolí). Pevně věříme, že jste si letní dny a týdny náležitě užili a nesete si do zbytku roku spousty zážitků. Ty můžete samozřejmě zmnožit ještě o tomto víkendu, ať už na některé z výše avizovaných akcích, nebo kdekoliv jinde. V každém případě vám za v redakci Brňana přejeme krásný víkend a všichni se těšíme na to, že nám i ve dnech babího léta a podzimu zůstanete věrni.