V Rosicích se v sobotu bude konat už 13.ročník Letního pivního festivalu. Akce je pojata nejen jako ukázka a ochutnávka produktů malých pivovarů, ale také jako hudební festival se vším všudy. Pivo a muzika tak nějak patří k sobě, proto si v sobotu v Rosicích už od třinácti hodin budete moci k dobrému pěnivému moku poslechnout hudbu rozličných žánrů – od dixielandu přes pop-rock až po punk. Slyšet zde budou kapely Luisovi Sirotci, Šašci v manéži , Zputnik, The Muxx nebo třeba oblíbené "hantecové" duo HlaHoLiM (Honza Hlaváček a Libor Machata). A ochutnávat můžete piva z Oslavan, Padochova, domácí Rosické, ale také z Brna nebo Ostravy.

Pokud máte zájem o archeologii nebo se chcete o tomto oboru něco nového dozvědět, určitě se vydejte do Šlapanic. Tuto sobotu 28. července od 13:00 do 18:00 se na zdejším Masarykově náměstí bude konat už druhý ročník akce Archeologie pro každého. Tuto zajímavou akci spojenou s workshopem pořádá Šlapanické muzeum ve spolupráci s městem Šlapanice. Návštěvníci se letos budou moci seznámit s postupem výroby mouky a jejího následného zpracování při přípravě jídla v pravěku. Dále proběhne workshop výroby kamenných broušených sekerek a drobných kovových šperků. V rámci akce se bude možné seznámit s funkcemi a vědeckým využitím detektorů kovů v archeologii. Pro nejmenší je připravena interaktivní herna. Akce je zdarma a je vhodná nejen pro rodiny s dětmi.

Zájemci o historii poněkud bližší mají také jedinečnou možnosto prázdninách navštívit kapli Matky Boží v blízkosti hradu Veveří. Kostelík Nanebevzetí Panny Marie pochází z druhé poloviny 12. století a je jediným pozůstatkem po zaniklé vsi Veveří. Existuje dokonce jistá možnost, že nejstarší prokazatelná zmínka o hradu Veveří z roku 1213 se netýkala hradu, ale opevněného dvorce okolo tohoto kostela. Kamenný hrad o několik set metrů opodál by podle této teorie vznikl až v třicátých letech 13. století. Vesnice Veveří stávala v malém údolíčku za kostelem. Mimořádnou příležitost navštívit vzácnou kapli Nanebevzetí Panny Marie (Matky Boží) v blízkosti hradu Veveří a Brněnské přehrady mají návštěvníci už během dnešního večera. Součástí programu budou komentované prohlídky kaple i okolí, renesanční a barokní hudba, ale od 17:30 také liturgie byzantského obřadu.

Samozřejmě, pokud bude pokračovat horké počasí, můžete vyrazit někam za koupáním, ale v tom případě už asi vynechejte Brněnskou přehradu. Krajská hygienická stanice zde totiž vydala od čtvrtka zákaz koupání. Takže tradičními místy pro bezpečné koupání jsou třeba Riviéra, Holasecká jezera nebo třeba Mariánské údolí.

To je na závěr sice trošku nemilá zpráva, ale i tak věříme, že si následující letní dny do sytosti užijete a prázdninový víkend naplníte spoustou zážitků. Hezké volné dna vám přeje celá redakce Brňan.