Hnutí Přísaha dnes na tiskové konferenci v Brně představilo lídra kandidátky pro krajské volby na jižní Moravě. Kandidátem na hejtmana se stal někdejší brněnský primátor, krajský zastupitel a člen expertního týmu Přísahy Petr Vokřál. Doplní tak silnou sestavu hnutí pro nadcházející podzimní volby, v nichž předseda hnutí Robert Šlachta kandiduje do Senátu v obvodu Břeclav. 

Spolupracují přes půl roku

„S Petrem úzce spolupracujeme přes půl roku, od doby, kdy se přidal do našeho expertního týmu a pomáhá připravit naše hnutí na krajské volby. Jsem rád, že po této úspěšné spolupráci přišla krajská organizace Přísahy na jižní Moravě s návrhem, abychom Petra oslovili, aby za nás kandidoval,“ uvedl Robert Šlachta. Podle něj je Petr Vokřál zkušeným politikem jak na komunální, krajské i celostátní úrovni. „Podle mého názoru je to nejkompetentnější kandidát na hejtmana ze všech stran v nadcházejících volbách,“ upřesnil někdejší elitní policista.

Chce využít své zkušenosti ve prospěch Přísahy

Petr Vokřál zdůraznil, že chce jako kandidát na hejtmana využít právě své zkušenosti ve prospěch Přísahy, která je pro něj politickým subjektem naplňujícím prvky, proč vůbec do politiky vstupoval. „Jde především o boj s korupcí a politikařením a snahu o návrat zdravého rozumu a slušnosti do politiky,“ řekl Vokřál.

Chce bojovat s trafikařením

Jako hejtman by chtěl bojovat i s trafikařením, jehož příkladem jsou podle něj v Brně opoziční Piráti a jejich nedávné tahanice o placenou funkci předsedy Výboru pro národnostní menšiny. „Chci bojovat i s iracionalitou politického rozhodování, která se projevila například při zastavení chystaného projektu třetího kotle v brněnské spalovně v tajném hlasování nebo při tahanicích kolem Územního plánu města Brna,“ dodal Petr Vokřál. V této souvislosti také poukázal na znovuvytvoření koalice SPOLU před krajskými volbami, která nedávno vznikla přes evidentní spory jak na úrovni města, tak i kraje.

Důležitá je integrita a solidarita v regionu

Za jedno z klíčových témat, které by chtěl řešit a změnit, označil integritu a solidaritu v regionu. „Nelze se totiž dívat na kraj a město Brno jako na dva spolu nesouvisející regionální prvky. Zájmy města a kraje by se totiž měly propojovat se zájmy lidí, kteří na jihu Moravy a v Brně žijí,“ zdůraznil kandidát Přísahy na jihomoravského hejtmana.

Kraj by měl podle Vokřála fungovat efektivně

Dalšími klíčovými tématy jsou podle něj efektivní fungování kraje a efektivní využívání rozpočtu, rozvoj sociální péče a podpora rodinné politiky a bydlení. V oblasti dopravy je to pak rozvoj a opravy komunikací ve správě Jihomoravského kraje.

Není mu lhostejný vývoj na politické scéně

Petr Vokřál přidal i další důvody, proč se rozhodl do boje o post hejtmana jít. „Není mi lhostejný vývoj na politické scéně, a to jak na centrální, tak i na regionální úrovni. Současná politika se totiž vyznačuje chaosem, spojováním opozičních stran nebo zastavováním připravených projektů z takzvaně politických důvodů. Když to vezmu na regionální úrovni, tak konkrétně v Brně bych připomenul tahanice o územní plán, zastavení projektu atletické haly nebo již zmíněné zaříznutí třetího kotle brněnské spalovny v tajném hlasování,“ dodal Vokřál.