fbpx
24. 03. 2023 Dnes má svátek Gabriel

Kapitán Komety Leoš Čermák ukončil hráčskou kariéru. V Kometě však zůstává, bude se věnovat mladým hráčům

 Jedna velká etapa končí. Leoš Čermák, lídr a kapitán hokejistů Komety, se v jednačtyřiceti letech rozhodl uzavřít bohatou aktivní kariéru. V klubu bude nadále působit jako manažer pro hráčský rozvoj.
img-4336

Foto:

HC Komet/I.Dostál

Rodák z Třebíče odehrál v brněnském dresu celkem 471 utkání a získal kompletní sbírku medailí korunovanou mistrovskými tituly z let 2017 a 2018. Šest let nosil na hrudi kapitánské céčko, což jej v počtu ligových ročníků řadí na druhé místo hned za legendárního Vlastimila Bubníka.

Velkého bojovníka a duši brněnské kabiny pojí s Vlastimilem Bubníkem kromě kapitánství i číslo 12, které oba borci v rozdílných dobách nosili na dresu. To po Leoši Čermákovi nyní osiří. „Pro mě je nejdůležitější, co cítím vnitřně a že mám zážitky do konce života. Kometa je to nejlepší, co mě v kariéře mohlo potkat. Byla to fantazie. Brněnští fanoušci jsou nejlepší v republice a jsem šťastný za to, co se nám všem společně s Liborem Zábranským podařilo dokázat,“ uvedl loučící se kapitán.

„Leoš patří k nejúspěšnějším kapitánům komeťácké historie. Zaslouží si velkou úctu a respekt. Jsem hrozně rád, že jsem jej poznal. Dokonce i jako protihráče na ledě, ale i z pozice manažera a kouče na střídačce. Je to velká osobnost. Domluvili jsme se, že rozšíří management Komety, bude působit na pozici manažera pro hráčský rozvoj. V praxi to znamená, že bude mít na starosti talentované hráče z dorostu a juniorky a hráče působící v Třebíči. Myslím si, že pro naše mladé kluky to bude fantastická věc, že se jim bude věnovat taková ikona. Určitě jim Leoš má ze své bohaté kariéry co říct. Zkušeností má na rozdávání,“ sdělil majitel Komety Libor Zábranský.

Leoš Čermák se narodil 13. března 1978 v Třebíči a v Horácké Slavii také načal svoji úspěšnou hokejovou kariéru, pokud nepočítáme úplné začátky na rybníku. V šesti letech už stál s hokejkou a v bruslích na Zimním stadionu Horáků. V malebném městečku chodil do hokejové třídy a zázemí si nemohl vynachválit. Možná i proto tam zůstal s výjimkou jednoročního hostování ve Slavii až do dvaceti let.

Po prvoligovém play-off ročníku 1999/2000 si jej do Slavie vytáhli trenéři Růžička s Šindelem. Okamžitě po jeho příchodu se dostala Slavie také do play-off, kde Leoš vstřelil Leoš dvě branky. Ale k medaili to ještě nevedlo. To se mu povedlo až další ročník, když byl vyměněn za Josefa Štrauba do Vítkovic. Jejich vítěznou šňůru zastavila až ve finále pražská Sparta. I tak mohl Leoš slavit extraligové stříbro. V sezóně 2002/2003 se 189 cm vysoký hráč rozhodl, že vyslyší volání dálek. Sbalil si své hokejové náčiní a odešel do ruské KHL. V Sibiru Novosibirsk však zůstal jen jeden rok, ale v budoucnu se ukázalo, že to na něj negativní vliv nemělo, protože si hráč s holí na pravou stranu ruské angažmá vyzkoušel znova.

Ale to bychom moc předbíhali. Sezónu 2003/2004 načal Leoš ve Slavii, ale dohrál ji už v Liberci. Bílým Tygrem vydržel být čtyři sezóny a za tu dobu nastřádal 85 kanadských bodů. Vyjma prvního roku po příchodu ze Slavie hrál s Libercem každý nadcházející ročník extraligové play-off, ale medailová cesta byla pro Liberec jakoby zakletá. I když do mužské reprezentace nakoukl už v ročníku 2001/2002 nejvíce prostoru v ní dostal právě při působení u Bílých Tygrů. Mezi lety 2007 až 2009 hrával každý rok přípravné reprezentační zápasy a účastnil se turnajů Euro Hockey Tour. V celkových 33 startech zaznamenal šikovný útočník výborných 19 bodů, z toho deset branek.

Více než stogólový extraligový střelec po vydařené sezóně 2007/2008 znovu zamířil na východ, zlákalo jej volání ruské Ufy. Zahrál si v ní jeden rok, aby se již podruhé vrátil na Sibiř do Novosibirsku. Také zde strávil jednu sezónu a novou načal ve svém doposud posledním ruském angažmá v Nižném Novgorodu. V Rusku odehrál celkem 189 utkání a zaznamenal v nich 97 bodů.

Leoš Čermák přišel do Komety před sezónou 2011/2012. Jako kapitán dovedl Brňany k velkým úspěchům, získal dvě stříbra, jeden bronz a především dvě zlata v sezónách 2016/2017 a 2017/2018. V prvním mistrovském ročníku chyběl pouze ve dvou zápasech, připsal si 11 branek a 14 asistencí. V tom druhém vynechal osm duelů s bilancí 7 branek a 9 asistencí. V loňské sezóně, která se nakonec ukázala být jeho poslední, sehrál Leoš Čermák 50 zápasů v základní části a dalších 10 přidal ve vyřazovacích bojích. Jeho tým se po dvou mistrovských titulech probojoval do semifinále play-off. Celkem v extralize odehrál 823 utkání, z toho 471 za Kometu.

 

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT