Jihomoravský kraj pravidelně vyhlašuje soutěž o nejlépe opravenou kulturní památku za uplynulý rok. Letos kraj zahajuje už šestnáctý ročník, od roku 2009 soutěží památky ve 3 kategoriích – velké stavby, díla výtvarného umění a malé stavby. Do tohoto klání se letos přidává i statutární město Brno s rekonstruovanou kaplí sv. Antonína Paduánského v Žabovřeskách, radní už odsouhlasili podání přihlášky.

„Stavba velkého městského okruhu na Žabovřeské s sebou přináší nejen nové řešení pro motoristy a vybudování unikátního tunelu pro tramvaje, dotkla se také kaple sv. Antonína Paduánského v lokalitě Kamenný mlýn – najdeme ji na vyvýšené terase přímo nad novou tratí tramvaje v blízkosti ústí tunelu. Tato neogotická stavba prošla v loňském roce celkovou rekonstrukcí,“ podotkla primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS).

„Místo, které nyní známe jako rušné dopravní území Žabovřeské „čtyřproudovky“, patřilo ještě v nedávné minulosti k malebným a rekreačním oblastem Brna, kde se půjčovaly loďky k vyjížďkám po řece Svratce, kde jste mohli navštívit nejednu hospůdku či si zpříjemnit den pohodovou procházkou s výhledy na řeku či pečlivě opečovávané vinice Císařského (dnes Wilsonova) lesa. V místech, které dnes upomíná jen osamělá kaplička sv. Antonína, se rozprostírala osada, nesoucí název Kamenný Mlýn (Steinmühl). Myslím si, že pro všechny, kdo tuto stavbu znají, a je to kus naší historie, je dobrou zprávou, že je zrekonstruovaná a váže se k ní pozornost celého kraje,“ popsal starosta brněnských Žabovřesk Filip Leder (KDU-ČSL).

Město Brno bude letos soutěžit poprvé, a to v kategorii drobných staveb

„Rekonstrukce kaple probíhala současně s dopravní stavbou a podařilo se ji obnovit do původního stavu. Především se jednalo o obnovu a zachování typického režného cihelného zdiva. Nově byla kaple osazena odlévaným zvonem s pamětními nápisy. Jakmile bude tato část okruhu hotova, na kapličku se bude moci jít podívat každý díky novému chodníku podél tramvajové trati,“ doplnil primátorčin náměstek René Černý (ANO).

Hlasování v soutěži o nejlépe opravenou kulturní památku Jihomoravského kraje začíná 13. března a končí posledního března. Hlasovat lze pomocí SMS. Více podrobností je pak ZDE: https://www.jmk.cz/content/14251.

Nominovat památku do soutěže může kterákoliv fyzická nebo právnická osoba

Po ukončení nominací zpracuje Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště Brno, odborné posouzení oprav či restaurování jednotlivých památek a poté komise soutěže vybere maximálně 35 památek, které jsou zařazeny do soutěže.