Asi třicítku prodejních míst bude mít v Brně Rybníkářství Pohořelice, které je největším producentem ryb v regionu. „Už několik let držíme stejné ceny vánočních kaprů, přestože náklady na jejich produkci se každý rok zvyšují. Kilogram kapra tak prodáváme od 85 do 110 korun podle velikosti a jakosti ryb,“ upřesnil zpravodajskému webu Brňan ředitel Rybníkářství Pohořelice Roman Osička. Podle něj se však konečná cena kaprů pro spotřebitele odvíjí od marží prodejců, kteří od pohořelických rybářů ryby odebírají. „Do konečné ceny je totiž třeba připočítat i ceny nájmů obchodních ploch, vodu či energie,“ dodal Osička.

Rybníkářství Pohořelice nabídne Brňanům ode dneška kapry třeba v Líšni, od zítřka až do 23. prosince na Mendlově náměstí a od soboty i ve všech velkých nákupních centrech. V centru Brna pak budou další prodejci prodávat kapry třeba na Kapucínském náměstí nebo Šumavské ulici. „Na Kapucínském náměstí je smlouva uzavřena na prodej od 20. do 23. prosince a v Šumavské ulici ve stejném termínu. I prodej kaprů se musí řídit aktuálními protiepidemickými nařízeními vlády,“ sdělila mluvčí radnice Brna-středu Kateřina Dobešová.

V Králově Poli si Brňané koupí vánoční rybu například u prodejny Pramen-Brněnka v Husitské ulici nebo u Lidlu na Palackého třídě. V tržnici v Husitské ulici, která patří městské části, musí prodejci kaprů dodržovat přísná hygienická opatření. „Prodejci musí mít roušky a mají povinnost umístit na výdejní stůl dezinfekční prostředek na ruce tak, aby byl zákazníkům volně k dispozici. Není také povolený prodej občerstvení,“ uvedla mluvčí královopolské radnice Olga Pelcová. 

Kapra nebo jinou rybu si však můžou zájemci objednat i přes internet, kde ji rovnou zaplatí. „Zákazníkům, kterým se nechce rybu čistit, kuchat a zpracovávat, nabízíme kapra ve filetech bez kostí, do balíčku jim můžeme přidat i rybí hlavy na polévku, strouhanku na obalení řízků a také bramborový salát. Vánoční balíček si pak jen vyzvednou třeba na Fishdrive u stadionu v Lužánkách, aniž by vystoupili z auta,“ uvedl Václav Baráček z brněnské společnosti Ocean48. Ta má kromě zmíněného drive-in místa i dalších osm míst, kde je možné si připravenou a zaplacenou rybu vyzvednout, například na výstavišti, ve firemní prodejně v Minské ulici v Žabovřeskách, v Olympii nebo v bohunickém Campus Square. Kilogram celého vykuchaného kapra přijde na 198 korun, rozpůlená ryba stojí 320 korun za kilogram a nejdražší jsou kapří filety bez kostí s kůží za 483 korun za kilo.