Dříve tu odpočívali jen mniši, teď se do zahrad může podívat kdokoliv. Klášter byl postaven v roce 1650 a původně zde byly vinice, pak užitková zahrada. Terasy s fontánou a expozicí geologických exponátů vznikly při rekonstrukci Biskupského dvora v 60. letech 20. století a otevřel se výhled na Petrov. Na nejvyšší terase, umožňující celkový pohled na zahradu byl roku 1995 vztyčen kamenný kříž na počest básníka J. Zahradníčka. Statické porušení opěrných zdí vedlo k projektu rekonstrukce, co obnovuje šest teras s travnatými stupni a vodními prvky.

Nově opravené Kapucínské terasy budou moct lidé využít k odpočinku vždy od začátku března do konce října každý den mezi 7. a 18. hodinou. „Na základě dohody s řádem jsme se rozhodli místo zpřístupnit jen v určitých hodinách a částech roku. Přesto věřím, že si klidné terasy s krásným výhledem lidé oblíbí a najdou si sem cestu,“ uvedl náměstek primátorky Petr Hladík.

Projektanti se při úpravách rozhodli navrátit terasám podobu, která alespoň zčásti připomíná charakter původní klášterní zahrady. Lidé tak mohou sedět na lavičkách vedle starých, tradičních odrůd jabloní, kochat se méně známými ovocnými keři, které se v zahradách sadily po staletí, jako je například muchovník a mišpule. Nechybí ani vinná réva a kvetoucí rostliny, travnaté plochy nebo vodní prvky. Na spodní terase je pak záhon s bylinkami.

Terasy byly kvůli špatnému stavu veřejnosti uzavřené od 90. let. Docházelo například k propadání terénu. Při opravách došlo i na nečekané objevy: „V hloubce několika metrů byla objevena středověká pec na vápno. Předpokládáme, že byla vybudovaná ještě před otevřením kláštera v roce 1645,“ řekl Petr Hladík. Ten dále dodal, že první terasa, která přiléhá přímo ke klášteru, slouží pouze řádu, na druhou a třetí terasu, které byly dokončeny nyní, uzavřelo město s kapucínským řádem smlouvu o zápůjčce na padesát let.

Celá rekonstrukce od prvotní myšlenky až po dokončení prací trvala tři volební období, samotné práce ale začaly loni. Původně předpokládané náklady 20 milionů korun nakonec dosáhly 35 milionů. Celou částku uhradilo ze svého rozpočtu město Brno.