Provozovatelé kempů na jižní Moravě jsou s letní sezonou spokojeni. O víkendech jsou zcela plné a dost lidí jezdí i ve všední dny. Na zámcích je návštěvnost podobná jako loni, někde očekávají i více turistů. Na některých místech se projevuje zdražování a lidé šetří.

Kapacita kempu Vranovská pláž na Znojemsku je ve všední dny naplněná z více než poloviny. „V porovnání s minulými roky je to lepší průměr,“ řekl za kemp Pavel Svoboda. Plně obsazený bývá kemp o víkendech. Lidé jezdí spíše na kratší pobyty.

Marek Mucha z Campu Bítov na Znojemsku hodnotí sezonu jako dobrou. „Slabší byl tradičně druhý červencový týden. Plně obsazení nejsme, ale víkendy jsou samozřejmě plné,“ sdělil Mucha. Lidé se ubytovávají ve stanech, přijíždí také v karavanech. „Dříve jezdily pod stan tři čtvrtiny lidí a zbytek v karavanech. Teď v nich přijíždí asi třetina lidí, protože si karavan koupili během covidu,“ dodal Mucha. Náklady na provoz kempu vzrostly, služby ale provozovatel nezdražil, aby nepřišel o zákazníky. Mucha doufá, že příští sezona už bude ekonomicky snazší. Na Vranově pozorují, že lidé šetří. „Je to vidět v restauraci. Vícečlenné rodiny přemýšlejí, co si koupí a co už si nekoupí. Lidé si často vozí svůj gril,“ řekl Svoboda.

O deset korun zdražilo vstupné na zámku v Lysicích na Blanensku. Podle kastelánky Martiny Rudolfové však lidé i přes zdražení chtějí vidět všechno. Zámek nabízí dva prohlídkové okruhy. Návštěvníků zde ale ubylo. „Celkový pokles přikládám uzavřené zámecké zahradě a také vysokým teplotám do poloviny července. Více než v minulých letech zámek navštěvují senioři s vnoučaty,“ řekla Rudolfová.

Tropické teploty způsobily úbytek návštěvníků i na zámku v Lednici na Břeclavsku. „Do konce června jsme pozorovali nárůst návštěvníků. Pak bylo horko, tak jejich počet klesal. Na konci července však už zase praskáme ve švech. Je to podobné jako loni, možná to bude i o trochu lepší,“ řekla kastelánka Ivana Holásková. Lidé chtějí nejčastěji vidět reprezentační prostory zámku nebo Minaret v zámecké zahradě.

Počasí ovlivnilo i návštěvnost brněnské zoologické zahrady. „Za první půl rok pozorujeme pokles o necelých osm procent. Bylo chladné jaro a lidé více šetří,“ řekl mluvčí Zoo Brno Michal Vaňáč. Za červenec přišlo do zoo téměř 40.000 lidí.

Vysoký zájem bývá v létě o návštěvu jeskyní, kam se lidé chodí zchladit. Například Punkevní jeskyně v Moravském krasu jsou každý den vyprodané, o něco vyšší návštěvnost než loni pozorují v jeskyni Balcarka.