Kluziště v parku na Moravském náměstí v centru Brna se těší velkému zájmu bruslařů, který potvrzují parádní čísla návštěvnosti. Na ledovou plochu tam v období prosince zavítalo přes deset tisíc lidí. Překonali tím návštěvnický rekord, který dosud držela někdejší ledová plocha u sochy Jošta. Zájem vydržel i po Novém roce, proto se s provozem počítá i v únoru, sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí radnice Brno-střed Michal Šťastný.

V prosinci přišlo bruslit přes 12 tisíc lidí

Sportoviště na Moravském náměstí je podle mluvčího jediným místem v centru Brna, kde si lidé zabruslí pod otevřeným nebem. „Na místě vodního prvku funguje teprve od prosince minulého roku. Díky své poloze i atraktivnímu prostředí zrekonstruovaného parku si získalo oblibu veřejnosti. Otestovat led se vydalo v prosinci celkem 12 172 lidí. Padl tak návštěvnický rekord z roku 2018, které drželo bývalé kluziště u markraběte Jošta. Tam si tehdy našlo cestu celkem 10 161 bruslařů,“ vypočítal Michal Šťastný.

Díky zájmu bruslařů se podaří pokrýt náklady na provoz

Starostu Brna-středu Vojtěcha Mencla (ODS) těší, že park na Moravském náměstí žije nejen v létě, ale díky kluzišti také v zimě. „Vzhledem k návštěvnickému zájmu už nyní můžeme říct, že se nám podaří pokrýt náklady na provoz. Zároveň nám to umožňuje do příští sezony vylepšit návštěvnické zázemí. Kluziště neprovozujeme za účelem zisku, ale jako službu Brňanům. Od ledna tam bruslí žáci základních a mateřských škol, které městská část zřizuje, v rámci výuky zadarmo,“ upřesnil starosta.

O době bruslení rozhodne počasí

Bruslařská sezona tak nekončí ani v novém roce. S plným provozem se počítá v lednu a také únoru. O tom, do kdy nakonec bude veřejnosti sportoviště k dispozici, rozhodne podle Michal Šťastného i přes veškerou technologickou vybavenost počasí.

Led se musí neustále upravovat

„Nezáleží pouze na venkovní teplotě, ale také na tloušťce ledu nebo povětrnostních podmínkách. Pokud je zataženo a nefouká, může být kvalitní led i při teplotách nad 10 stupňů Celsia. Nastávají ale situace, kdy je nízká teplota vzduchu, svítí slunce nebo hodně fouká. Za těchto podmínek při sebevětším chlazení se horní vrstva ledu špatně prochlazuje a vytváří se louže. Roli hraje i tloušťka ledu. Když je silná, působí jako izolant. Je tedy nutné ledovou plochu neustále seřezávat a upravovat,“ uvedl ředitel Sportovního a rekreačního areálu Kraví hora Evžen Hrubeš, který se o provoz kluziště stará.

Ve čtvrtek se představí hokejové naděje

Na Moraváku přitom bruslí nejen široká veřejnost a děti ze základních škol, ale také malí hokejisté. Ve čtvrtek 25. ledna se tak lidem představí při tréninku nadějní hráči týmu HCM Warriors Brno. Na led vyjedou od 16:00. Vstup na akci je zdarma a zapojit se do ní mohou i přihlížející děti.

Kluziště pojme naráz přes 100 návštěvníků

O kluzišti na Moravském náměstí Plocha se rozkládá na zhruba 800 metrech čtverečních. „Naráz pojme více než sto návštěvníků, kteří u sportoviště najdou kompletní servis a zázemí. K dispozici je například půjčovna bruslí a sportovních pomůcek, převlékárny, uzamykatelné skříňky či stánky s občerstvením. Vstupné pro dospělé činí sto korun,“ dodal Šťastný.