Nevidomým umožňuje zvládnutí internetu zvukový portál nazvaný FriendlyVox, který se ovládá jen několika klávesami. To prozradil pořadatel školení Robert Štěrba z Nadačního fondu FriendlyVox. Knihovníci se učili o portálu, ale také si vyzkoušeli pozici nevidomých. V České republice je podle Štěrby asi 100.000 lidí se zrakovým postižením a kolem 6000 knihoven, přičemž každá z nich by měla mít počítač s internetem.
Za více než 300.000 korun se proškolí 80 knihovníků, zbylých 50 v květnu v Praze. Fond dal část peněz sám a část získal od fondu Světluška. Kromě programu se knihovníci učili být v pozici nevidomého. "Vyzkoušeli si chůzi s bílou holí po knihovně, ohmatali si Braillovo písmo nebo si vyplnili a podepsali formulář. Dozvěděli se také, proč nevidomý obvykle drží nad formulářem levý prst. Čeká totiž, že mu pomocník položí prst na místo, kde se má podepsat," uvedla Dana Stoklasová, ředitelka Tyflocentra, které pomáhá nevidomým.
Podle Štěrby dokáže z celkových 100.000 zrakově postižených asi jen 10 procent pracovat s internetem. "Nevidomí mají právo na přístup ke službám internetu za podobných podmínek jako člověk, který vidí. Zrakově postižení však využívají internet a pokročilé služby jako e-shopy, sociální sítě nebo internetové bankovnictví méně často," dodal Štěrba.
Ve snadnější manipulaci s počítačem jim pomůže ozvučený portál FriendlyVox. "Je jednoduchý a zůstává stále stejný. Jak si jej nevidomý jednou osahá, umí s ním pracovat napořád," uvedl Josef Konečný, nevidomý konzultant pro odstraňování architektonických bariér.
Program je podle mluvčí Mahenovy knihovny v Brně Jany Kuncové zdarma. "Můžeme jej instalovat na běžné počítače, které v knihovně máme. Knihovník bude po školení schopen během pár desítek minut naučit nevidomého se systémem pracovat a udělat první krok k práci s internetem," dodala Kuncová.