fbpx
01. 04. 2023 Dnes má svátek Hugo

Kolektory pod Brnem se budou rozšiřovat, zvětší se i jejich kamerový systém

Foto:

Technické sítě Brno

Síť kolektorů, která pod Brnem měří 21,5 kilometru, se začne příští rok rozrůstat. V letošním roce jsou v plánu udržovací práce, sanace a opravy prostor. Rozšíření čeká také kamerový systém kolektorů, které mají vlastní rádiovou síť. V tiskové zprávě o tom informovaly Technické sítě Brno (TSB), které kolektory pod Brnem spravují.

Pod Brnem aktuálně vede 21,5 kilometru podzemních chodeb, v nichž jsou uložená potrubí a kabely, nazývaných kolektory

Takzvané primární kolektory leží 25 až 35 metrů pod povrchem, ty sekundární asi pět až sedm metrů pod povrchem. Uloženo je v nich přes 49 kilometrů potrubí a přes 190 kilometrů kabelů. Jde o vodovodní, parovodní a horkovodní potrubí, splašková a dešťová kanalizace, kabely pro rozvod elektrické energie a také metalické i optické telekomunikační kabely.

V letech 2024 až 2025 by se síť kolektorů měla rozšířit i pod ulici Česká, ale pouze v hloubce pět až sedm metrů

„Veškeré stavební práce, údržba sítí a vlastního zařízení, které pod zemí probíhají, se neobejdou bez možnosti komunikovat s děním na povrchu, s ostatními pracovníky a dohledovým centrálním dispečinkem TSB. Celý systém kolektorů je proto vybaven vlastní rádiovou sítí. Kolektory mají svoji přesně danou vysílací a přijímací frekvenci, která je určena přímo pro ně. Každý pracovník či skupina jsou před vstupem do kolektoru vybaveni osobní radiostanicí, kterou mají po celou dobu pobytu v podzemí vždy u sebe,“ uvedl Michael Benža z odboru kolektorů TSB.

Kromě rádiové sítě jsou kolektory vybaveny například teplotními, záplavovými, vlhkostními a pohybovými čidly, spínači, měřením a sledováním hladiny nebo chodu čerpadel

„Posledním dohledovým a komunikačním zařízením, které je v kolektorech instalováno, je kamerový systém, který slouží k přenosu živého obrazu dění v nich. Tento systém je v plánu v následujících letech rozšířit a doplnit také v sídlištních kolektorech města Brna,“ dodal Benža.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT