Kometa míří na západ Čech s cílem upevnit elitní šestku

  • Foto

    Kateřina Macečková, HC Kometa Brno

Kometa musí rychle hodit za hlavu domácí porážku s Vítkovicemi, protože již dnes čeká na svěřence hlavního kouče Libora Zábranského důležité utkání na půdě Karlových Varů. Právě Západočeši jsou totiž nejbližším pronásledovatelem elitní šestky. Kometa si v případě vítězství může výrazně přilepšit směrem k přímému postupu do čtvrtfinále. Souboj tabulkových sousedů startuje v KV Areně v pátek od 17:30.

Není pochyb o tom, že základní část probíhá v Karlových Varech nad očekávání. Energetici zcela ignorovali předpoklady expertů a stali se štikou extraligy, když se v první polovině základní části dokonce stabilně drželi i v elitní šestce. Útlum přišel s přelomem roku, ovšem i nadále živí na západě Čech naději na přímý postup do čtvrtfinále. Aktuálně ztrácejí Karlovy Vary ze 7. místa pět bodů, a souboj s Kometou tak může hodně napovědět, zda se Energie bude moct přiblížit vysněným pozicím.

V neprospěch Energie momentálně mluví nepříliš příznivá bilance na domácím ledě. Od nového roku se Karlovým Varům ještě nepodařilo před vlastními fanoušky zvítězit za plnohodnotný tříbodový zisk. Ke cti svěřenců trenéra Martina Pešouta slouží alespoň skalp Litvínova, který se však zrodil až v prodloužení. Stalo se tak 10. ledna, od té doby Energie ztratila v domácí aréně další tři zápasy. Jelikož se však Západočechům daří na ledě soupeřů, jsou stále ve hře o přímý postup do čtvrtfinále.

Velkou zásluhu na úspěšném tažení Energetiků základní části má zlínský odchovanec Tomáš Rachůnek, jenž se s počtem vstřelených branek i kanadských bodů zařadil mezi top 5 útočníků nejvyšší soutěže, momentálně jeho bilance činí 21+24, fanoušci se tak mohou těšit na souboj dvou elitních útočníků extraligy, neboť za Kometu se bude prát Martin Zaťovič. Ve výčtů ofenzivních es karlovarského celku nesmíme zapomenout na Jakuba Fleka (13+24), sedmadvacetiletý borec si řekl díky svým výkonům i o reprezentační dres a v národním výběru si nevedl vůbec zle. Hranici třiceti kanadských bodů překonal v kádru Energie také David Gríger (14+19).

Defenzíva Karlových Varů se opírá o dalšího zlínského odchovance Petra Šenkeříka, ten se na západ Čech stěhoval již během nedávného působení Energie ve druhé nejvyšší soutěži a zde se vypracoval na beka, který umí podpořit defenzívu (4+18). Zkušenosti dodává západočeskému celku slovenský reprezentant Dominik Graňák (2+15). Jasnou jedničkou Karlových Varů je Filip Novotný a s úspěšností zákroků na úrovni 92,22% je v tomto ohledu třetím nejlepším maskovaným mužem v extralize. Záda zkušenému brankáři kryje mladý talent Jan Bednář.

Kometa má podobný problém jako Karlovy Vary, ovšem zatímco Západočechům se příliš nedaří před domácími fanoušky, Brnu to příliš nelepí na ledech soupeřů. Zatím jediného vítězství v roce 2020 dosáhli Jihomoravané 10. ledna na ledě Olomouce (2:1). Nyní by se modrobílým hodilo v lázeňském městě uspět. V případě vítězství by se totiž Kometa vzdálila Karlovým Varům na rozdíl osmi bodů a zároveň by udržela i kontakt s vyššími patry v tabulce.

Brňané po reprezentační pauze hostili v domácím prostředí celek Vítkovic. Ač svého soupeře výrazně přestříleli (37:26), k bodovému zisku to tentokrát nevedlo. Kometa tak na domácí půdě musela poprvé od 17. listopadu přenechat všechny body soupeři. O to větší motivace je nyní uspět na ledě geograficky nejvzdálenějšího soupeře a největšího konkurenta v boji o elitní šestku. Brno je stále majitelem 6. místa, krom Karlových Varů čítá pětibodový náskok také na Hradec Králové a šestibodový na Zlín, právě s těmito soupeři se Kometa také postupně střetne a pro Kometu tak nastává klíčové období ve finiši základní části.

Vzájemné zápasy v letošní sezoně:

Letošní souboje Brna s Karlovými Vary přinesly divoké přestřelky. Kometa se v úvodu základní části prezentovala na západě Čech obratem, když otáčela nepříznivý stav z 0:2 ke konečnému vítězství 4:3. Mimochodem právě v tomto střetnutí si premiéru v brněnském dresu a Tipsport extralize zároveň připsal mladičký obránce Stanislav Svozil. Následující bitvy přinesly brankové hody, Energii se podařilo v brněnské odvetě domácí zaskočit, ovšem další a zároveň poslední kapitolu vzájemných soubojů ovládli hráči Komety nejvyšším domácím vítězstvím v novodobé historii.