Bez ohledu na odchod Malé z ministerské funkce vznikne také externí právní analýza možného dalšího postupu školy. Dnes to potvrdil mluvčí univerzity Filip Vrána.

Etická komise má na projednání záležitosti měsíc. Právní analýzu univerzita dostane v řádu týdnů.

Jedenáctičlenná etická komise, která řeší všechny podobné situace, by měla zjistit okolnosti a případnou míru pochybení. Právní analýza napoví, zda a jak může škola s časovým odstupem reagovat.

Malá novinářům v pondělí nejprve zdůrazňovala, že postupovala podle dobových pravidel a podle instrukcí a pod kontrolou vedoucího práce. Nesnažila se prý školu "obalamutit", možná jen opomenula odkázat na zdroj. Nakonec ale ohlásila, že odstoupí, nechce prý čelit tlaku a poškozovat hnutí ANO ani vznikající vládu.

Na Mendelově univerzitě Malá zpracovala a s úspěchem obhájila diplomovou práci Mikroklimatické podmínky v chovu králíků. Odborníci vyjádřili pochybnosti o původnosti některých oddílů teoretické části. Podobné pochybnosti existují také u druhé diplomové práce, kterou Malá později obhájila na Fakultě práva Panevropské vysoké škole v Bratislavě.